Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Příkaz sundat tibetskou vlajku na FAMU měl přijít z Komorousova útvaru. Je to lež, brání se

Jiří Komorous před ministerstvem vnitra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Komorous před ministerstvem vnitra. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Rozkaz dvěma kriminalistům zasáhnout proti tibetské vlajce na FAMU během návštěvy čínského prezidenta měl přijít od neznámého vysoce postaveného důstojníka z Útvaru na ochranu ústavních činitelů. Informoval o tom týdeník Respekt. Podle šéfa útvaru Jiřího Komorouse je to ale lež.

„Je to lež a bude tisková zpráva tiskového odboru policejního prezidia,“ odepsal stručně na dotaz serveru Lidovky.cz šéf Útvaru na ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous. Týdeník Respekt zveřejnil, že policejní návštěvě na FAMU kvůli tibetské vlajce předcházel příkaz od vysoce postaveného důstojníka právě z Komorousova útvaru.

Podle Respektu měl důstojník zavolat zavolat vysílačkou na policejní operační středisko a dát rozkaz, ať studenti vlajku sundají. Policie prý nekriticky uposlechla a dva kriminalisté vtrhli na akademickou půdu.

Zastupitelství prověřuje postup policistů

Žalobci nechali prověřit, jak policisté postupovali při bezpečnostních opatřeních v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta. Prověrka má zjistit, jestli někteří z nich nespáchali trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

Žalobci prověrku nařídili s ohledem na veřejný zájem a diskusi, která se ve společnosti vede. "Z různých zdrojů vyplývá podezření, že některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie České republiky mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv," uvedl v prohlášení náměstek Vrchního státního zastupitelství Adam Bašný.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovšem policejní návštěvu na univerzitní půdě tvrdě kritizoval a nařídil, aby se vše vyšetřilo. Zprávu už má, policie však nechce výsledky podle serveru Svobodné fórum zveřejnit, neboť s nimi chce nejdříve seznámit děkana školy Pavla Jecha. Incidentem se zabývá už i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Respekt tvrdí, že by zásah na FAMU mohl stát dokonce Komorouse funkci.

Tibetská vlajka vadí

Nejednalo se o jediný případ, kdy policie během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga někoho přinutila demonstranty sundat tibetskou vlajku. Jak popsal server Lidovky.cz, něco podobného se stalo minimálně ve dvou případech v budovách kolem hotelu Hilton, v němž byla ubytována čínská delegace. Jako důvod policie uvedla, že kvůli vyvěšeným vlajkám nešlo sledovat, co se děje v místnostech, což bylo vyhodnoceno jako bezpečnostní riziko.

Policie byla kritizována i za to, že během návštěv čínského prezidenta zasahovala převážně proti českým demonstrantům, zatímco čínské vítače s obrovskými rudými vlajkami nechávala být. Číňané navezeni autobusy na místa, kudy projížděla prezidentská kolona, totiž často napadali lidi s tibetskými vlajkami a sprostě jim nadávali.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...