8. prosince 2010 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přímá volba prezidenta podle ČSSD neprošla, koalice chystá svoji verzi

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna zamítla už v prvním čtení návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta. Koalice ji sice podporuje také, ale chystá vlastní předlohu už pro volbu hlavy státu v roce 2013. Vláda ji chce podat začátkem příštího roku. Návrh na zamítnutí ústavní normy sociální demokracie podala ODS. Sněmovna nevyslyšela volání poslanců ČSSD po tom, aby se o předloze debatovalo ve výborech a dospělo se k její kompromisní podobě.

Koaliční poslanci poukazovali na to, že ústavní novela vede k oslabení
prezidentových pravomocí. Vadilo jim také, že by byl odvolatelný ve
všelidovém hlasování. "Prezident bude podle tohoto návrhu takový kašpárek na niti," uvedl Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové).

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) je vládní návrh
připraven a je v připomínkovém řízení. "Na půdu sněmovny by se mohl dostat začátkem příštího roku," řekl.

Sociální demokraté se podivovali nad tím, že koalice už při přípravě
předlohy o ní s ČSSD nejednala. "Nedovedu si představit, že pouze změníme ústavu. Mohlo by zůstat jen u toho a zklamali bychom všechny, kdo se na přímou volbu těší," podotkl Jeroným Tejc (ČSSD).

Návrh ČSSD byl prakticky totožný s tím, který sociální demokracie
neprosadila na poslední předvolební schůzi sněmovny v květnu. Prezidenta měli volit všichni lidé s volebním právem. Kandidáta mohlo navrhnout 40 poslanců, 17 senátorů nebo 50.000 občanů. Volba se předpokládala dvoukolová. Případné třetí kolo se mělo konat v případě rovnosti hlasů v kole druhém.

Předloha také zpřesňovala možnost stíhat prezidenta pro velezradu na
základě žaloby Senátu k Ústavnímu soudu. Mohla ji podle předlohy podat i sněmovna, pokud by prezident porušil ústavní pořádek. Imunitu měla mít hlava státu jen ve funkčním období, ne doživotně. Prezident by mohl být také odvolatelný v hlasování voličů, pokud by se na tom ale shodl parlament. Pokud by odvolán nebyl, měla mít hlava státu právo rozpustit sněmovnu. Předloha upravovala i prezidentovy pravomoci.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.