Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Primátor Brna: Prodej akcií Veletrhů Brno si neumím vůbec představit

Roman Onderka, brněnský primátor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Onderka, brněnský primátor. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Veletrhy Brno jsou brněnské a Brno chce tuto firmu ve městě Brně rozvíjet, tvrdí primátor moravské metropole Roman Onderka (ČSSD). O tom, že současné problémy firmy Veletrhy Brno souvisí s možným převodem části aktivit do Prahy a Düsseldorfu, nechce spekulovat.

LN: Udivila vás rezignace generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Škrly?

To jsou pocity, které si primátor nemůže dovolit. O jeho rezignaci vím od čtvrtka minulého týdne, kdy mi svoje rozhodnutí sám oznámil. Vzal jsem tuto informaci na vědomí. A samozřejmě budu jako předseda dozorčí rady chtít vidět všechny podklady, které by se k tomu mohly vztahovat.

LN: Není škoda, že město Brno nevyužilo své opce z roku 1998 na koupi části akcií a nezískalo tak nadpoloviční podíl v akciové společnosti Veletrhy Brno?

To je takové uvažování typu po bitvě generálem. Přes všecho, co se nyní na veletrzích děje, ať je to otázka krize ve vztahu výstavnictví kvůli světové finanční krizi či otázka personálních změn, tak Brno nelituje svého partnerství s Messe Düsseldorf.. Do města přineslo nový podnikatelský duch, samozřejmě financování a musím říct, že naše vztahy jsou přátelské a korektní.

LN: A nebudete nyní zvažovat třeba prodej akcií města?

Je velmi předběžné spekulovat teď o akcionářských podílech. Samozřejmě všechny firmy v tuzemsku procházejí nelehkým obdobím ve vztahu k počtu zaměstnancům, k zakázkám, ve vztahu k investicím vůbec. To se dotýká i brněnských veletrhů jakožto firmy, která je zaměřena na propagaci a výstavnictví. To, že by ale město uvažovalo o prodeji svých akcií veletrhů, si nedovedu vůbec představit.

LN: Spekuluje se o tom, že za vším je snaha přesunout aktivity společnosti z Brna někam jinam, třeba do Prahy. Je to tak?

Zástupci Messe Düsseldorf velice dobře znají názor města Brna, který jsem několikrát prezentoval a který zní: Veletrhy Brno jsou brněnské a Brno chce tuto firmu ve městě Brně rozvíjet. Bylo s ní spjato v minulosti v dobách dalo by se říct dobrých, skvělých, bude s ní spjato i v této chvíli v dobách těžkých. V žádném případě nebude město podporovat jakýkoliv převod výstavnických aktivit mimo moravskou metropoli, ať už do Prahy nebo do jiných měst Evropy.

LN: Znáte důvody Škrlovy rezignace?

Oznámil mi, že bude rezignovat. Zveřejňovat z jakých konkrétních důvodů se tak rozhodl, k tomu jako primátor nemám oprávnění a bylo by to ode mne nefér a nekorektní. O tom, že se chýlí konec jeho kariéry jako generálního ředitele mluvil už v minulosti. Konečně má věk na to, kdy se špičkoví manažeři dostávají do pozice, kdy zvažují svoji další cestu. Bude-li se k tomu chtít vyjádřit, udělá to sám. Kromě toho jsem rád, že pan Škrla zůstává v pozici jako poradce představenstva veletrhů, kdy tak bude zachována kontinuita.

Rozhodnoutí z dřívějších dob, která se dnes třeba i těžko hledají, budou v jeho spolupráci v jeho pozici okamžitě dohledatelná při zasedáních představenstva. A pro mne je důležité, aby Veletrhy Brno byly firmou, která pocítí světovou krizi co nejméně a co nejrychleji se dostane do pohody. Brno je sice minoritním, ale velmi kvalitním akcionářem a doufám, že se nám podaří s Messe Düsseldorf dopracovat skvělých výsledků i do budoucna.

LN: Takže jeho odchod vám nevadí?

To není o systému vadí - nevadí. Město musí jednoznačně chtít jedinou věc. Vybrat co nejkvalitnějšího nástupce do jeho funkce. Na zasedání představenstva v pátek se zřejmě rozhodně o vyhlášení výběrového řízení. A protože Veletrhy Brno jsou opravdu velká a prestižní firma, přihlášených bude poměrně dost.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...