1. srpna 2014 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mafie se brání, říká primátor Hudeček k posudkům v kauze Opencard

Pražská ODS zvažuje trestní oznámení na primátora Hudečka (TOP 09). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská ODS zvažuje trestní oznámení na primátora Hudečka (TOP 09). | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

PRAHA Zdrcující znalecké posudky v kauze Opencard. Těmito slovy deník Právo v pátek informoval o rok a půl starých znaleckých šetřeních, které byly loni v březnu součástí policejního obvinění několika radních včetně bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS) a toho současného Tomáše Hudečka (TOP 09).

Znalecké ústavy, které pražské státní zástupkyni Dagmar Máchové posudky dodaly (Česká znalecká a Risk Analysis Consultants), byly již v březnu 2013 ze strany politiků a pozorovatelů kauzy Opencard označeny za kontroverzní.

ČTĚTE TAKÉ:

Například České znalecké byla v minulosti dočasně odebrána licence kvůli posudkům, které dle tehdejšího ministra spravedlnosti Kamila Čermáka nebyly dostatečně kvalifikované nebo neměly odpovídající úroveň. Policie Hudečka, Svobodu a spol. obvinila kvůli údajně špatně zadané a předražené zakázce.

Primátor Hudeček páteční informaci o údajně zdrcujících posudcích považuje za začátek předvolební kampaně. Ta vstupuje do ostré fáze, nebo volby do zastupitelstva hlavního města se konají přibližně již za dva měsíce.

LN Máte obavu z posudků, kterými je „vyfutrováno“ policejní obvinění vás a několika dalších politiků v kauze Opencard?

Jde o posudky, z nichž jedna firma nemá potřebnou licenci (míněna Risk Analysis Consultants) a druhá je Česká znalecká, která vznikla kvůli vytunelovanému fondu Trend pod panem Hálkem. Firma byla vytvořena na míru, aby mu ohodnotila majetek, který rozprodával. To je ale rok a půl stará informace.

LN Proč se objevují podle vás nyní?

Některým lidem asi vadí, co na radnici dělám. Vzhledem k tomu, že z městského rozpočtu neutíkají miliony a miliardy na „správná“ konta, mafie se brání a vystrkuje růžky. Vzkázal bych jim, že po volbách jí bude ještě hůř.

LN Kdo je tou mafií?

Myslím si, že je to stále ta původní klika, která byla v Praze přisátá na městský rozpočet, na IT zakázky nebo na dopravní podnik. Je to pro mě nepříjemný, ale logický důkaz toho, že je tady rozsekáváme.

LN Máte ale na mysli někoho konkrétního z řad politických podnikatelů a šedých eminencí?

Neumím to přesně vyjmenovat a nevím, zda jde přesně o lidi z okruhu Tomáše Hrdličky, Romana Janouška nebo Iva Rittiga. Ta jména neznám, s takovými osobami se nepotkávám a nikdy mě nezajímaly. Jestli jim stojí za to vést takovou kampaň, pak je to pro mě potvrzení, že radnici neřídíme špatně.

LN Souvisí informace o stíhání v kauze Opencard s divokou situací v TOP 09, kde proti sobě bojuje vaše křídlo s táborem pražského předsedy topky Jiřího Vávry?

To si neodvažuji předpokládat.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky