26. srpna 2014 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie chodí i pro smlouvy, které visí na webu, říká primátor Hudeček

Pražský primátor Tomáš Hudeček odjíždí od sídla magistrátu, kde v několika... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Tomáš Hudeček odjíždí od sídla magistrátu, kde v několika... | foto: ČTK

PRAHA Je dobře, že policisté na pražský magistrát chodí, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Zároveň však přiznává, že záplava návštěv detektivů je náročná. A podle něj někdy i zbytečná.

Za červenec a polovinu srpna přišli policisté z různých oddělení na pražský magistrát ve 24 případech. To znamená v průměru každý druhý den. Kvůli mediálně nejznámější razii z předminulého týdne musel pražský primátor Tomáš Hudeček podepsat mlčenlivost. A tak nemohl prozradit ani to, že u něj policisté byli, i když to všichni věděli.

Lidovky.cz: 24 letních návštěv policie - je to víc než v jiných částech roku?
Ne, je to pořád zhruba stejný počet jako v ostatních měsících. Jednou týdně dostávám informace, že policisté na magistrátu byli. To je moje zadání, abych věděl, kdy který útvar přišel a co požadoval.

Magistrát hl. m. Prahy

Magistrát hl. m. Prahy

Lidovky.cz: Jak se v této atmosféře pracuje?
Jejich návštěvy jdou většinou úplně mimo mě. Tedy kromě informativní zprávy, kterou jsem zmínil. Stane se, že v ten samý den přijdou ještě policisté z úplně jiného oddělení. Je dobře, že tu detektivové jsou. Ale každému zájemci o politickou funkci na magistrátu říkám, že je to náročné a musí s tím počítat. Zaměstnanci magistrátu s policií spolupracují, její lidé dostanou vždycky to, co potřebují.

Lidovky.cz: Jak policejní akce na magistrátu vypadají?
Nejde o žádné razie. Když to zobecním, přijdou dva pánové nebo dáma a pán, mají flanelové kostkované košile a zeptají se, kde je ten a ten odbor. Tam řeknou, že vyžadují ty a ty materiály, které si okopírují nebo zajistí a jdou pryč. To je celé.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Před dvěma týdny jste řekl, že policisté přicházejí každé tři dny. Podle našich informací je to ale dokonce každý druhý den.
Myslím, že tu policisté jsou v podstatě každý den. Kolikrát ještě přijdou a doptávají se na další věci. Dovolímsi ale i jednu impertinenci. Řadu věcí, které žádají, najdou také na internetu. Chtějí usnesení rady hlavního města nebo smlouvy městských firem, to je většinou všechno on-line.

Lidovky.cz: Policie si tedy chodí hlavně pro oficiální dostupné dokumenty?
V podstatě všechno, co hlavní město dnes dělá, zveřejňujeme. Mluvím o magistrátu, u městských firem je trochu jiná situace. I na ně se ale snažíme tlačit, pražský dopravní podnik třeba zveřejňuje všechno. Na magistrátu existuje zanedbatelné množství dokumentů, které zveřejňované nejsou, jde většinou o přílohy usnesení, kdy to není možné z nějakých zákonných důvodů. Myslím si také, že 99, ale raději říkám 95 procent materiálů, co policisté požadují, se týká let 2006 až 2010.

Lidovky.cz: Bavíme se o návštěvách policie a žádostech o dokumenty. Už ale policisté někoho v poslední době na jejich základě obvinili či pozvali k podání vysvětlení?
O žádných obviněních nevím. Myslím si, že k nim nedošlo. Takové věci se bohužel dozvídám spíš z médií. Lidé z magistrátu na podání vysvětlení chodí, ale jsou zvaní jako soukromé osoby. Dozvím se třeba, když byl ředitel magistrátu podávat vysvětlení – to je člověk, který se mnou přichází do styku. Čas od času mi o takové pozvánce řekne šéf některého z magistrátních odborů.

Lidovky.cz: Velmi nahlas se mluvilo o policejní akci, k níž došlo v budově radnice před dvěma týdny. Údajně si šli detektivové pro materiály spojené s podnikatelem Romanem Janouškem, vy jste musel podepsat mlčenlivost. Byla tato návštěva v něčem jiná?
Ptali jsme se olomouckého státního zastupitelství, které akci dozorovalo, co o ní můžu říkat. Jestli můžu odpovídat na konkrétní otázky alespoň stylem ano/ne. Ale nesmím ani to. Přitom všichni novináři o přítomnosti policie věděli. Považuju za úplně děsivé, když deník Blesk napíše, že si detektivové přišli pro mě. A já novinářům nesmím říct, že si pro mě nepřišli, protože nesmím říct, že jsou vůbec na magistrátu. Tak jsme psali na zastupitelství do Olomouce, jestli můžou zveřejnit zprávu, proč přišli. Odpověděli, že nám rozumí a omlouvají se a dají tu věc do pořádku v řádu týdnů. Jenže já jsem v řádu týdnů nevolitelný, když někteří novináři napíšou, že si pro mě přišla policie. Večer poté jsem vystupoval na nějakém diskuzním fóru. Šéfa toho setkání se členové fóra ptali, zda po tom policejním zásahu vůbec přijdu.

Lidovky.cz: Podepisujete mlčenlivost policistům vždy?
Podepisují ji všichni, kdo s nimi přijdou do kontaktu. Ke mně do kanceláře je před dvěma týdny přivedla jedna úřednice. Policisté mi řekli, že bych o celé věci asi měl vědět, tak mi ukázali, proč přišli. Říkal jsem, že to je věc magistrátu a mě se netýká. Než odešli, dali mi podepsat mlčenlivost, protože jsem se dozvěděl, kvůli čemu přišli.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky