3. června 2019 15:31, aktualizováno  17:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hřib: Praha nevyplatila dotaci firmám z holdingu Agrofert. O žádné jsme nežádali, reagovala firma

Budoucí pražský primátor Zdeněk Hřib na tiskové konferenci České pirátské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budoucí pražský primátor Zdeněk Hřib na tiskové konferenci České pirátské... | foto: Magdaléna Langová

Praha Praha v uplynulých letech nevyplatila žádnou dotaci firmám, které jsou součástí holdingu Agrofert. Město nevyplatilo dotace ani žádným jiným společnostem, které by byly ve střetu zájmů. Praha proto nebude zastavovat rozběhnutý dotační program. V pondělí to sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Agrofert nikdy o žádné dotace Prahu nežádal,“ reagoval na tvrzení primátora mluvčí společnosti Karel Hanzelka.

Prověřit dotační politiku města nechal primátor v souvislosti se zprávou Evropské komise (EK) týkající se premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho možného střetu zájmů při čerpání dotací firem v holdingu Agrofert.

Auditní zpráva dorazila na pražský magistrát minulý týden v pátek. Zprávu od ministerstva pro místní rozvoj obdržel magistrátní odbor evropských fondů. „Ihned jak k nám zpráva dorazila, nechal jsem dotační programy prozkoumat. Do holdingu Agrofert žádná dotace z Prahy nešla. Pouze v letech 2011 až 2013 čerpal dotaci z tehdejšího operačního programu Praha adaptabilita subjekt, který v té době nebyl součástí holdingu Agrofert, ale stal se jím několik let po ukončení projektu,“ uvedl Hřib, který má evropské fondy v kompetenci.

Magistrát je v případě operačního programu Praha adaptabilita řídícím orgánem, který uváděl dotační program do praxe a administroval jej. A to včetně proplácení dotací na základě předkládaných a následně schválených žádostí od příjemců dotací.

Babiš vložil své firmy kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy EK má Babiš na Agrofert dál vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle návrhu zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Babiš už v pátek ve Sněmovně prohlásil, že žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude. Na vyjádření má Česko dva měsíce. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že česká strana nyní počká na oficiální překlad z Bruselu, což bude trvat asi měsíc.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!