25. října 2018 21:48, aktualizováno  22:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražským primátorem bude Pirát Hřib. Čižinský ani Pospíšil v radě nebudou

Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Hřib. | foto: MAFRA, František Vlček

PRAHA Pražským primátorem bude Zdeněk Hřib (Piráti). Lídři Prahy Sobě Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) v radě města nebudou. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci tří koaličních stran. Pospíšil zůstane europoslancem a Čižinský starostou Prahy 7.

Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu budou mít po dvou náměstcích primátora. V radě bude ještě dalších šest členů - po dvou z každého koaličního uskupení. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

Volby v Praze vyhrála ODS se ziskem necelých 18 procent hlasů, má 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako další Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO s 12 zastupiteli.

Náměstky primátora budou podle čtvrteční dohody Adam Scheinherr (Praha Sobě), Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu) a Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu).

V radě usednou Marvanová či Třeštíková

Za Piráty budou vedle Hřiba v radě také Vít Šimral a dosavadní zastupitel Adam Zábranský, za Spojené síly pro Prahu ještě Hana Marvanová a Jan Chabr (TOP 09). Radními za Prahu Sobě se stanou Hana Třeštíková a Milena Johnová.

Jiří Pospíšil, Zdeněk Hřib a Jan Čižinský na jednání koalice.
Jan Čižinský na jednání koalice.

Pospíšil a Čižinský budou předsedy zastupitelských klubů svých stran. „Předsedové klubu mají silnou pozici při vyjednávání nebo mohou svolat koaliční vyjednávání. O tom, že bychom utíkali z pražské radnice, to není pravda,“ řekl Pospíšil.

Bývalý ředitel IPR a architekt Hlaváček (TOP 09) bude mít na starosti územní rozvoj. Starosta Lysolají Hlubuček (STAN) bude řešit životní prostředí, Marvanová (STAN) legislativu a Chabr (TOP 09) majetek města. Vyhnánek (PS) bude zodpovědný za městské finance, Scheinherr (PS) za dopravu, Třeštíková (PS) za kulturu a Johnová za sociální oblast a zdravotnictví. Pirát Zábranský bude mít na starosti bydlení a Šimral (Piráti) školství. Hřib jako primátor bude mít v kompetenci IT nebo zahraniční vztahy.

Strany budou jednat rovněž s ODS a ANO, které skončí v opozici. Občanským demokratům jako vítězům voleb nabídnou post předsedy magistrátního kontrolního výboru.

Zdeněk Hřib

Datum a místo narození: 21. května 1981, Slavičín

Vzdělání: absolvoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (2006), během studií byl na stáži na Tchaj-wanu

Současná funkce: zastupitel Hlavního města Prahy (zvolen v říjnu 2018), člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (zvolen Sněmovnou, od ledna 2018)

Kariéra: lékařské profesi se nikdy nevěnoval, medicíně ale zůstal blízko jako odborník na informační technologie, mimo jiné krátce pracoval jako vedoucí sekce informatiky ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv; mezi roky 2008 a 2018 působil ve společnosti Aquastoft, kde se podílel na projektu elektronického receptu eRecept; dosud byl také ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví, která se zabývá výzkumem v oblasti efektivity a kvality veřejných služeb

Působení v politice: od roku 2013 je spojen s Piráty, nejprve jako registrovaný příznivec, už před čtyřmi lety se za stranu neúspěšně pokoušel zasednout v pražském zastupitelstvu; od loňského dubna je členem strany, letos se stal lídrem pražské kandidátky pro komunální volby v hlavním městě, kterou dovedl k těsnému vítězství

Rodina: je ženatý, má dva syny a dceru

Během povolebních vyjednávání se objevily výtky, že Hřib nemá praktické zkušenosti s komunální politikou. "Nejsem nepolíbený pražskou komunální politikou, docházel jsem na jednání výborů pro zdravotnictví a bydlení, dával jsem stanoviska tisku, podle kterých potom hlasovali naši zastupitelé. Sledoval jsem jednání zastupitelstva on-line," řekl k těmto výtkám Hřib krátce po volbách.

V minulosti Hřib kritizoval způsob, jakým ministerstvo zdravotnictví implementovalo elektronický recept, u jehož zrodu stál. Podle něho jej úřad vnímá především jako možnost šikany lidí, vadí mu především to, že je vydávání elektronického receptu od letošního ledna povinné.

Pochází z rodiny architektů, jeho otec se podílel na projektu rekonstrukce budovy České národní banky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz