Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prioritou je energetika, říká Kocourek

Česko

PRAHA Mezi priority nového ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka bude patřit zajištění energetické bezpečnosti České republiky, modernizace jaderných zdrojů, liberalizace energetického trhu, další snižování byrokratické zátěže podnikatelů a zrychlení čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie. Kocourek včera vystřídal ve funkci ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského.

Kvůli úsporným opatřením připustil také personální změny na ministerstvu i v jeho podřízených organizacích, neměly by však být „revoluční“.

Podle jeho slov bude v nejbližších týdnech patřit mezi jeho hlavní priority příprava rozpočtové kapitoly ministerstva na rok 2011, analýza činnosti úřadu a podřízených organizací a také vytvoření strategie ministerstva v klíčových oblastech. „Zasadím se především o účinnou podporu podnikatelského prostředí, odstraňování nadbytečné regulace, zaměřím se na energetiku a posilování energetické bezpečnosti Česka, efektivní podporu našich exportérů, oblast telekomunikací a činnost státních organizací v gesci resortu,“ podotkl Kocourek.

Odcházející ministr Tošovský řekl, že mezi nejdůležitější záležitosti, jež svému nástupci předává, patří připravená státní energetická koncepce a teze proexportní politiky ČR. „Návrh státní energetické koncepce je relativně v souladu s našimi představami,“ řekl Kocourek. Oproti svému předchůdci se ale chystá zachovat limity těžby hnědého uhlí a uvažuje také o částečném přepracování energetického mixu, především v souvislosti s obnovitelnými zdroji. „Pokud půjdou dobře jednání s ministerstvem životního prostředí a ostatními resorty, tak myslím, že koncem roku by ten návrh pro vládu mohl být připraven,“ dodal k energetické koncepci Kocourek.

Odcházející ministr Tošovský zastával před příchodem na MPO post generálního ředitele a předsedy představenstva státního správce elektrických přenosových sítí ČEPS, do jehož vedení by se rád vrátil. Rozhodnout to musí dozorčí rada tohoto státního podniku.

Nový ministr průmyslu a obchodu Kocourek (43) dosud působil jako ekonomický expert ODS se zaměřením na veřejné finance. Od roku 2006 byl předsedou dozorčí rady ČEZ.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!