Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přiotrávili se při šlapání zelí

Česko

  11:02
MALÉ HOŠTICE - Dva mladí lidé se přiotrávili při tradičním šlapání zelí. Šestadvacetileté ženě se v jímce s kysaným zelím udělalo nevolno a upadla do bezvědomí. Její o rok mladší kolega, který se jí snažil pomoci, dopadl stejně. Oba dva se zřejmě nadýchali zplodinami z kvašení.
Zelí - ilustrační foto

Zelí - ilustrační foto foto: Lidové noviny

"Hasiči v dýchací technice vytáhli muže i ženu v bezvědomí nahoru a předali je rychlé záchranné službě. Sanitky převezly postižené do Slezské nemocnice v Opavě," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Dodal, že dalších deset osob, které také šlapaly zelí tradičně nohama, nebo obsluhovaly technologie v hale, hasiči evakuovali.

Podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla se oba pracovníci přiotrávili zplodinami z kvašení, které se nahromadily v nádrži. Dodal, že mladík s poruchou vědomí byl navíc podchlazený. "Záchranáři podali kyslík, zajistili žilní vstup a podali potřebné léky. Stav postiženého se zlepšil," uvedl Humpl. Žena byla v hlubokém bezvědomí a její stav byl vážný.

Případem už se začala zabývat policie. Zasahující hasiči z Opavy si dosud na podobný případ nepamatují, přestože tradiční výroba kysaného zelí je používaná v tomto regionu bez větších následků minimálně desítky let.

Autor: