26. září 2019 16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Případ chlapce nakaženého tetanem je varováním pro odpůrce očkování, míní náměstek ministra zdravotnictví

Vakcinolog Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcinolog Roman Prymula | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Praha O vymáhání části nákladů na zbytečnou léčbu po rodičích, kteří odmítli očkování dítěte, je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly možné diskutovat. Zejména proto, že stát bude odškodňovat poškozené povinným očkováním. Řekl to v reakci na případ tříletého chlapce hospitalizovaného ve Fakultní nemocnici Brno kvůli tetanu. Matka ho odmítla nechat očkovat povinnou vakcínou.

„Jedná se o flagrantní případ toho, jak nebezpečné je odmítání očkování, a měl by být varováním pro všechny rodiče, kteří by snad o neočkování uvažovali,“ sdělil Prymula, který je zároveň předsedou České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Sněmovna v současné době projednává zákon, podle kterého má stát odškodňovat rodiče, kterým dítě zemře nebo je vážně poškozeno povinným očkováním. Maximální výši odškodnění návrh nestanoví. Ministerstvo chce postupovat podle občanského zákoníku a podrobnosti stanovit vyhláškou. Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů ročně. Úřad počítá s náklady do 100 milionů korun. Předložení podobného zákona slibovalo ministerstvo zdravotnictví už před třemi lety, kdy se problematikou zabýval Ústavní soud.

Tetanus je vážné onemocnění, které může skončit i smrtí. V Česku se v posledních letech objevil nejvýše jeden případ ročně, někdy žádný. Očkování je součástí povinné vakcíny, kterou jsou očkovány děti ve věku devíti týdnů, čtyř měsíců a 11 až 15 měsíců.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!