Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Případ distribuce anabolik v mírovské věznici míří před soud

Česko

  12:18
OLOMOUC - Případ anabolik distribuovaných ve věznici v Mírově na Šumpersku míří po více jak dvou letech vyšetřování k soudu. Státní zástupce podal tento týden obžalobu na pět lidí. Jde o dozorce věznice postaveného mimo službu, dva odsouzené a další dva lidi mimo věznici.

Věznice Mírov foto: Lidové noviny

„Obžalobu jsem podal v pondělí k Okresnímu soudu v Šumperku. Dozorce postavený mimo službu je obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, všichni podezřelí jsou obžalováni za výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, jeden z odsouzených je obžalován z podplácení,“ řekl v úterý Novák.

Případ odkryla Generální inspekce bezpečnostních sborů na začátku předloňského roku. Rozsáhlá akce měla pracovní název Alcatraz. Policie vyrazila do mírovské věznice v únoru 2013 na základě pátrání, při němž se ukázalo, že v káznici funguje distribuční síť. 

„Vyšetřování bylo složité, trestná činnost byla prováděna sofistikovaným způsobem. Existovalo tam několik účtů, přes které procházely peníze, jež se používaly na obstarávání různých přípravků. Dokazování bylo dost komplikované,“ uvedl žalobce.

Pronesení anabolik

Ve dvou případech bylo podle něj prokázáno, že šlo o pronesení anabolik, které používali odsouzení na cvičení a růst svalové hmoty. „Vedle toho se jednalo i o pronášení jiných přípravků na cvičení, které neměly povahu anabolik. Ve své praxi mám zkušenost pouze s tímto případem,“ doplnil státní zástupce. 

Nejpřísnější trest v rozmezí tří až deset let podle něj hrozí obžalovanému dozorci. Jednomu z odsouzených hrozí rok až šest let vězení, zbývajícím třem hrozí sazba do jednoho roku. „U nich společenskou škodlivost zvyšuje skutečnost, do jakého prostředí byla anabolika určena, a také to, že to udělali opakovaně. Proto se u těchto osob nepřistoupilo k mimosoudnímu vyřízení věci,“ dodal žalobce.

Rozsáhlá síť

Distribuční síť dodávající přípravky vězňům do mírovské věznice fungovala podle žalobce minimálně přes jeden rok, obžaloba postihuje období z přelomu roku 2011 až 2012 až do začátku roku 2013. Podle žalobce bylo případů distribuce zřejmě daleko více, než postihuje obžaloba. Nepodařilo se je však zadokumentovat, aby mohly být souzeny.

Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Nyní si tam odpykává tresty zhruba 350 lidí; drtivá většina z nich je umístěna ve zvýšené ostraze. V mírovské věznici si odpykávají své tresty i doživotně odsouzení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat