Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Případ exsoudce Jelínka: o úplatcích z pivnice rozhodnou v Kladně

Právo

  6:00
KLADNO - O osudu bývalého soudce Ladislava Jelínka obžalovaného kvůli úplatkům rozhodne Okresní soud v Kladně. Státní zástupce sice obžalobu podal u soudu v Litoměřicích, Jelínek tam ale dříve soudil, a tak se soud kvůli obavám z ovlivnění blížícího se procesu vyloučil.

Soudce Ladislav Jelínek a pivnice Sparta, kde měl přebírat úplatky. foto: Koláž

O vyloučení se rozhodl litoměřický soud krátce poté, co u něj letos v lednu obžaloba přistála. Vrchní soud následně jeho rozhodnutí potvrdil. „Případ se dostal k Okresnímu soudu v Kladně, už jim poslali celý spis,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí litoměřického soudu Miroslav Kureš.

Žalobce posílá exsoudce Jelínka podruhé k soudu. Kvůli úplatkům z pivnice Sparta

Kladno soudí soudce

„Není vhodné, aby to projednával zdejší soud ani odvolací soud v Ústí nad Labem. Mají svědčit lidé z Okresního soudu v Litoměřicích, lidé z ostatních soudů poblíž ho znají,“ vysvětlil Kureš důvody rozhodnutí.

V poslední době jde tak již o druhý případ, kdy na Kladně musí rozhodnout o svém kolegovi. Loni v srpnu tamější soudce Petr Sedlařík poslal na 6,5 roku za mříže pražského soudce Ondřeje Havlína za úplatky při rozhodování o dopravních deliktech. Odvolací soud pak trest snížil na pět let a tři měsíce.

I Jelínek a další čtyři lidé se budou zpovídat z manipulací se soudním řízením za úplatu. Jelínek podle detektivů nabízel vytipovaným lidem přes prostředníky, že za peníze zařídí lepší rozsudky u kolegy a soudce litoměřického okresního soudu Vlastimila Nedvěda.

Soudce Petr Sedlařík

Tři skutky

Obžaloba hovoří o třech skutcích. V prvním případě měl Jelínek vzít 31 tisíc korun za urychlení žádosti o navrácení řidičského průkazu, ve druhém podle obvinění žádal se společníky 380 tisíc korun po Ukrajinci stíhaném kvůli uplácení. Peníze měl dnes již bývalý soudce přebírat v litoměřické pivnici Sparta.

V poslední části případu figuruje bývalý vysoce postavený policejní důstojník Petr Hladký, jenž měl podle vyšetřovatelů nabízet 300tisícový úplatek, aby unikl potrestání za korupci. Samotného exsoudce se poslední skutek netýká.

Talár musel Jelínek koncem loňského svléknout poté, co napodruhé dostal tříletou podmínku v kauze jeho tehdejšího litoměřického kolegy Josefa Knotka. Nechal si slíbit lahev whisky za urychlení rozhodnutí o podmíněném propuštění z výkonu trestu u leasingového podvodníka Romana Bečvaříka. V první kauze o Jelínkovi rozhodoval Okresní soud v Jičíně. Nejdřív jeho provinění posoudil jako kárné, královéhradecký soud mu však uložil případ opět projednat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!