2. února 2017 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Případ házení vajec na Zemana se vrací k soudu. Muži stále hrozí až dva roky vězení

Miloše Zemana musela ochranka proti rajčatům a vajíčkům chránit deštníky a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloše Zemana musela ochranka proti rajčatům a vajíčkům chránit deštníky a... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Případ házení vajec na prezidenta Miloše Zemana při shromáždění na pražském Albertově v roce 2014 znovu projedná soud. Státní zástupkyně uspěla se stížností proti tomu, že ho postoupil do přestupkového řízení. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize (ČT), které informaci potvrdil místopředseda Městského soudu v Praze Jan Kadlec. Obžalovanému muži, který se shromáždění účastnil, tak za výtržnictví stále hrozí až dvouleté vězení.

Incident se stal 17. listopadu 2014 při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Podle obžaloby muž házel vejce směrem k pódiu, na němž Zeman pronášel projev. Prezidenta tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Osobní strážci bránili prezidenta rozevřenými deštníky, Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Policisté při shromáždění nikoho nezadrželi a později konstatovali, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za které lze uložit pokutu. Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila.

Na základě pokynu státního zastupitelství policisté začali vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a obvinila dva lidi. Loni v létě stíhání jednoho z nich zastavili a skutek druhého vyhodnotil v prosinci Obvodní soud pro Prahu 2 jako přestupek a věc vrátit magistrátu. Vzhledem k tomu, že žalobkyně uspěla se stížností proti tomu, musí Obvodní soud pro Prahu 1 kauzu znovu projednat.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz