25. října 2017 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Případ majitelky obchodu, která zastřelila lupiče, odložen. Šlo o nutnou obranu, říká policie

Postřelený lupič před prodejnou v Opletalově ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postřelený lupič před prodejnou v Opletalově ulici. | foto: ČTK

PRAHA Pražská policie odložila případ červencového přepadení obchodu se zbraněmi v centru Prahy, kdy muž zaútočil na prodavače nožem a žena z obchodu následně na útočníka vystřelila. Násilník později zemřel v nemocnici, policie ho proto nemůže stíhat. Ze strany ženy šlo podle vyšetřovatelů o nutnou obranu, nedopustila se tak ničeho protiprávního. Ve středu to uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

„Kriminalisté prvního oddělení krajského ředitelství policie hlavního města Prahy případ prošetřili a odložili, jelikož podezřelý zemřel, tedy trestní stíhání je z tohoto důvodu nepřípustné,“ uvedl Daněk. Dodal, že muž chtěl v obchodě pravděpodobně loupit. Už dříve Daněk řekl, že muž měl kriminální minulost majetkového, drogového i násilného charakteru.

Incident se stal 24. července dopoledne v Opletalově ulici u Václavského náměstí. Jedenatřicetiletý muž vstoupil do obchodu, kde podle policie zaútočil na prodavače a následně došlo ke střelbě. Útočník zřejmě nejprve zranil nožem prodavače a prodavačova kolegyně následně pachatele střelila.

Pobodaný čtyřiačtyřicetiletý prodavač skončil v nemocnici, kde také prodělal závažný lékařský zákrok. Majitelka obchodu se zbraněmi Šárka Oppltová, která proti lupiči použila zbraň, dostala ocenění pražského magistrátu.

Žena, která je mimo jiné i šampiónkou ve westernové střelbě, nečelila přepadení poprvé. V roce 1998 totiž vběhli lupiči do její prodejny v Mostě.  Tehdy jí ozbrojení muži u hlavy drželi pistoli. „Dodnes mě mrzí, že jsem tehdy nepoužila zbraň,“ vzpomíná Oppltová.

Z výsledků vyšetřování podle policistů plyne, že žena z obchodu na lupiče vystřelila v rámci nutné obrany a nedopustila se tak ničeho protiprávního. Příběh v minulosti zaujal i představitele zbraňové lobby, kteří protestují proti opatřením Evropské unie zaměřeným proti terorismu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz