Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Případ ‚trenky‘ zřejmě nekončí. Může se vrátit policii k došetření

Česko

  15:19
PRAHA - Odvolací soud odmítl potrestat členy umělecké skupiny Ztohoven za vyvěšení obřích trenýrek na Hradě, čímž potvrdil předchozí rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, řekla v pátek mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Podle státního zástupce to ale neznamená osvobození podezřelých, případ se naopak může vrátit policii k došetření a zahájení klasického trestního stíhání směrem k obžalobě.

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké rudé trenýrky. foto: Ztohoven

Akcí, při níž nahradila trenýrkami prezidentskou standardu, protestovala skupina proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Červené trenýrky vlající namísto prezidentské standarty.

Rozhodnutí odvolacího soudu padlo podle mluvčí v úterý v neveřejném jednání. Policii se případ může vrátit, protože soud ho řešil v rychlejším, tzv. zkráceném řízení, které se používá u méně závažných trestných činů se sazbou do tří let vězení. Pachatele policie neobviní, pouze mu řekne, z čeho je podezřelý, a žalobce nepíše obžalobu, ale navrhuje potrestání, například také alternativní tresty jako obecně prospěšné práce.

V případě nepotrestání v takovém řízení se pak může žalobce obrátit na policii s žádostí o došetření kauzy a zahájení klasického trestního stíhání. „Budeme postupovat podle trestního řádu. Věc se vrací do stadia přípravného řízení. Bude posuzováno, zda jsou dány podmínky pro zahájení trestního stíhání,“ řekl ČTK žalobce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které případ dozoruje.

Úterní rozhodnutí odvolacího soudu se týkalo podle žalobců hlavně toho, že prý nelze případ řešit právě ve zkráceném řízení, a rovněž se neprojednávala otázka viny. Na řadu nyní může například přijít po trestním stíhání obžaloba a projednání věci v hlavním líčení před soudem.

Zmizelá standarta

Obří červené trenýrky vyvěsili lidé ze skupiny Ztohoven 19. září jako kritiku prezidenta. Podezřelí jsou tři muži ve věku 33 až 41 let. Cenu údajně ukradené prezidentské standarty, kterou na chvíli nahradilo spodní prádlo, policie vyčíslila na zhruba 33 tisíc korun. Umělci se údajně dopustili výtržnictví, krádeže a poškození cizí věci.

O nepotrestání tří členů skupiny rozhodl nejdřív v polovině října obvodní soud, státní zastupitelství proti verdiktu podalo stížnost. Soudkyně obvodního soudu v odůvodnění podle informací ČTK mimo jiné napsala, že případ nesplňuje nutné podmínky pro konání ve zkráceném řízení, jak tomu bylo.

Podle obvodního soudu chybí důkazy o tom, že to byli právě obvinění, kteří trenýrky vyvěsili. Střecha Hradu pak mohla být poškozena, ve spisu ale nejsou důkazy o vině umělců ze Ztohoven. Soudkyně také měla pochybnosti o vyčíslení škody.

Performeři vylezli na střechu Pražského hradu po lešení převlečeni za kominíky. Poté vyměnili prezidentskou standartu za trenýrky, představující podle nich „standartu muže, který se nestydí za nic“. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že škoda činí téměř 100 tisíc korun, protože byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta, která podle Ztohoven uletěla.

Policisté zadrželi perfomery až po činu. Snadno překonaná bezpečnostní opatření Hradu vyvolala kritiku, kvůli incidentu skončili ve funkci velitel Hradní stráže a šéf prezidentovy ochranky. Na Hradě se také instalují bezpečnostní rámy.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...