Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. prosince 2018 15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Případ policisty, který zakročil se zbraní proti řidiči, se vrací k soudu

Zástupce šéfa plzeňské zásahovky je Vladimír Slavotínek je obžalovaný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupce šéfa plzeňské zásahovky je Vladimír Slavotínek je obžalovaný. | foto: ČT

Plzeň Okresní soud Plzeň-město se bude muset znovu zabývat případem vysoce postaveného policisty krajského ředitelství policie v Plzni Vladimíra Slavotínka. Rozhodl o tom tento týden Krajský soud v Plzni. Informaci z veřejného portálu justice potvrdila mluvčí krajského soudu Lucie Jíchová. Státní zástupce Slavotínka žaloval ze zneužití pravomoci úřední osoby za zákrok, při němž loni v Plzni zasáhl v civilu s pistolí v ruce proti řidiči.

Okresní soud v září dospěl k názoru, že Slavotínek nespáchal trestný čin. Jeho jednání by mohlo být podle okresního soudu posouzeno jako kázeňský přestupek, o němž by rozhodoval krajský policejní ředitel. Státní zástupce s tím ale nesouhlasil a krajský soud nyní rozhodl o vrácení věci okresnímu soudu. Slavotínkovi, který byl zástupcem velitele krajské zásahové jednotky, hrozilo až pět let vězení. Policista vinu odmítá.

Bližší informace o verdiktu krajského soudu Jíchová nemůže, jak řekla, sdělit před doručením rozhodnutí stranám. Krajský soud rozhodl v neveřejném jednání, podrobnosti o verdiktu neměl zatím ani státní zástupce.

Mediálně sledovaný případ se stal loni v září. Slavotínek podle obžaloby se zbraní v ruce zasáhl proti řidiči, který ho problikával na rušné Karlovarské ulici v Plzni. U soudu se promítal záznam incidentu z palubní kamery řidiče, který uvedl, že policisté riskantní jízdou v černém mercedesu bez označení omezovali dodávku s invalidou, a proto je takzvaně problikl. Policisté ho vyzývali k zastavení a na křižovatce mu pak zablokovali cestu. Slavotínek měl v ruce zbraň a dožadoval se dokladů. Podle poškozeného i jeho advokáta policista vytáhl muže násilně z auta, nadával mu a uhodil ho.

Slavotínek takový popis události popřel. Jeho právník u soudu řekl, že řidič do policejního vozu ze strany opakovaně najížděl, a to ve zúžených pruzích na opravovaném mostě. Poté policistům velmi rychle ujížděl, nereagoval na majáky, světelné signály ani na služební průkaz s odznakem, který mu ukazoval z okna vozu. Zbraň prý nesl Slavotínek podle svých slov jen jako taktický prvek, hlavní k chodníku. Dodal, že spolu s kolegou byli nasazeni do akce jiného útvaru, při němž měl být kvůli únosu dítěte zadržen nebezpečný pachatel.

Případ vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která navrhla policistu obžalovat.

Okresní soud podle svého verdiktu prokázal pouze to, že obžalovaný přistoupil k vozidlu řidiče a bez prokázání příslušnosti ho vulgárně oslovil. Naklonil se do vozu a požadoval po poškozeném, aby vystoupil. „Rozhodně nebylo prokázáno, že by se při tomto na poškozeném dopustil fyzického násilí,“ uvedla v září při odůvodněné rozsudku soudkyně okresního soudu.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!