Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Případ zdravotní sestry Marešové. Podezření na otravu draslíkem nebylo, říká revizní znalec

Vraždy

  6:30
PRAHA - Osud ženy, kterou státní zástupce viní z vražd šesti pacientů závisí na dvou naprosto odlišných znaleckých posudcích. Tvrzení obžaloby o vraždě, které podpořil soudní znalec Radek Matlach, razantně vyvrátil revizní posudek nařízený soudem. „Nevyvstalo podezření, že by úmrtí bylo způsobeno předávkováním draslíkem,“ uvedl pro server Lidovky.cz lékař Martin Dobiáš, jemuž dal soud nakonec za pravdu.

Věra Marešová, zdravotní sestra obžalovaná z šesti vražd. foto: Iveta LhotskáMAFRA

Že je můj posudek diletantský? Jsou na mě naštvaní, říká znalec z kauzy sestry z Rumburku

Revizní posudek skupiny lékařů z Fakultní nemocnice v Olomouci prakticky rozcupoval tvrzení obžaloby, podle které zdravotní sestra z Rumburka Věra Marešová zavraždila celkem šest pacientů. Státní zástupce i policie se opírali o šetření znalce Radka Matlacha, jehož interpretaci označil olomoucký lékař Martin Dobiáš za „diletantskou“.

„V žádném z projednávaných případů z předložené zdravotnické dokumentace nevyvstalo z lékařského hlediska podezření, že by úmrtí bylo způsobeno předávkováním draslíkem,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Dobiáš.

Důvod, proč pitvu provedenou Matlachem označil u soudu za „lajdáctví“, je podle něj nasnadě. „Přesné stanovení příčiny smrti je možné jen při řádném provedení pitvy, včetně odběru a vyšetření příslušných histologických, toxikologických, biochemických a dalších vzorků,“ dodal Dobiáš s tím, že u žádného ze zemřelých pacientů nic z toho Matlach neprovedl.

„Otrava draslíkem má navíc tu nevýhodu, že je na ní potřeba pomýšlet předem a dle toho upravit taktiku provedené pitvy,“ doplnil.

Soud zprostil zdravotní sestru Věru Marešovou obžaloby z vražd šesti pacientů v...
Obžalovaná bývalá zdravotní sestra Věra Marešová u soudu.

Vražda šesti pacientů

Skupina lékařů včetně Dobiáše zpracovávala revizní znalecký posudek v případu Věry Marešové. Podle obžaloby zavraždila šest pacientů Lužické nemocnice, když jim do těla vpravila draslík. Tvrzení policie a státního zástupce se opíralo o znalecký posudek Radka Matlacha, podle kterého ke smrti došlo právě tato látka.

Úplný opak však u soudního líčení, které trvalo celkem 214 dnů, konstatoval znalecký posudek obhajoby. Soud proto zadal skupině lékařů z Fakultní nemocnice Olomouc vypracovat ústavní posudek, který měl ve věci udělat jasno.

A v pořadí třetí zpráva o smrti šesti osob dala nakonec za pravdu Marešové. „V daných případech nelze jednoznačně otravu kaliem (draslík; pozn. red.) vyloučit, ale rozhodně ji nelze ničím jednoznačně a bezpochyby potvrdit,“ doplnil na dotaz serveru Lidovky.cz Dobiáš. Ten už v soudní síni uvedl, že pacienti zemřeli kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu, a že jejich smrt byla očekávatelná. Naopak podle znalce obžaloby došlo ke smrti právě na základě draslíku.

Znalec, který kritizuje

Soud osvobodil bývalou zdravotní sestru z Rumburku obžalovanou z šesti vražd

Proti reviznímu posudku se v rozhovoru pro server Lidovky.cz ohradil sám Radek Matlach. Tvrzení v něm prý nejsou podložena žádnou logickou argumentací a písemné zpracování posudku podle něj není korektní.

Důvod, proč znalci hovořili o jeho posudku poměrně ostrými slovy, si vysvětluje následovně: „Jsem člověk, který opakovaně věci kritizuje, že jsou špatně. (...) Domnívám se, že ostré hodnocení vůči mé osobě vychází nikoli z podstaty věci, ale že jsou lidé naštvaní (...), protože říkám, že by měli pracovat lépe,“ uvedl na dotaz redakce (celý rozhovor najdete ZDE). Zároveň nevyloučil, že se bude bránit žalobou.

Sám Dobiáš to však považuje za nesmysl. Kromě pár setkání na odborných vzdělávacích akcích či kongresech se prý s Matlachem nezná. „V dané kauze se jedná o čistě odbornou záležitost, není v ní nic osobního. Nehledě na to, že zbytek komise je z naprosto odlišných zdravotnických oborů a lze pochybovat o jejich předpojatosti vůči osobě pana Matlacha,“ odmítl jakoukoli osobní mstu Dobiáš.

Kramného ženu a dceru podle revizního posudku zabil elektrický proud

Už jednou přitom Matlachův posudek vzbudil rozruch. Pracoval totiž i na případu Petra Kramného, kde konstatoval, že jeho dcera a manželka nezemřely po zásahu elektrickým proudem. Revizní posudek jeho tvrzení opět vyvrátil.

Podle obžaloby vraždila Marešová nemocné a staré pacienty od roku 2010 do června 2014, státní zástupce pro ni proto požadoval až doživotní vězení. Nejmladší údajné oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná zdravotní sestra už od počátku vyšetřování vinu odmítala.

O kauze

  • Noc z 5. na 6. června 2014 - V Lužické nemocnici v Rumburku zemřela sedmdesátiletá onkologická pacientka. Lékař Petr Vondráček zjistil, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku, který způsobil srdeční arytmii. Zástupce vedení nemocnice posléze podal trestní oznámení na jednu ze zdravotních sester kvůli podezření ze spáchání trestného činu.
  • 22. srpna 2014 - V souvislosti s úmrtím pacientky obvinila policie z vraždy tehdy již bývalou padesátiletou zdravotní sestru Věru Marešovou, která byla vzata do vazby. V tisku se posléze objevila spekulace, že šlo o eutanazii. Nemocnice nepotvrdila podezření na víc případů.
  • 23. srpna 2014 - Vedení nemocnice oznámilo, že zpřísnilo vnitřní předpisy týkající se kontrol zdravotní dokumentace a nakládání s vybranými léky.
  • 25. srpna 2014 - Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec řekl, že policie prošetřuje dalších 11 případů úmrtí v rumburské nemocnici.
  • 3. září 2014 - Státní zástupce Jakovec Mladé frontě Dnes řekl, že obviněná podle policie neprováděla eutanazii.
  • 16. září 2014 - Vedení rumburské nemocnice oznámilo, že podá trestní oznámení na lékaře Vondráčka pro nadržování a neoznámení trestného činu. Lékař údajně manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Vondráček jakékoli pochybení odmítl.
  • 29. září 2014 - Marešová byla propuštěna z vazby.
  • 26. listopadu 2014 - Policie obvinila Marešovou z vražd dalších pěti pacientů. Soud ji poté poslal do vazby.
  • 13. března 2015 - Policie ukončila vyšetřování vražd šesti pacientů a podala návrh na obžalobu Marešové, která údajně pacienty zabíjela draslíkem.
  • 3. dubna 2015 - Státní zástupce obžaloval Marešovou z vraždy šesti pacientů. Podle informací ČTK znalci neodhalili, že by trpěla duševní nemocí či poruchou. Podle obžaloby zabíjela, aby si ulehčila práci.
  • 22. června 2015 - Ústecký krajský soud začal projednávat kauzu, Marešová vinu odmítla.
  • 1. října 2015 - Soud rozhodl, že Marešová zůstane ve vazbě. Ústecký krajský soud ji na konci července z vazby propustil, proti usnesení ale podal stížnost státní zástupce.
  • 19. listopadu 2015 - Ústecký krajský soud opět propustil Marešovou z vazby. Poté, co Vrchní soud v Praze zamítl stížnost státního zástupce, byla 22. prosince propuštěna.
  • 21. ledna 2016 - Soud zprostil zdravotní sestru Věru Marešovou obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Podle soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly.
  • Zdroj: ČTK
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!