Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Případné jmenování Zaorálka mě neuklidňuje, říká šéf Národního divadla. V roce 2017 ho obvinil z agitace na jevišti

Ředitel Národního divadla Jan Burian. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Národního divadla Jan Burian. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) míří na post šéfa resortu kultury. Jeho poslední výraznější zkušenost s kulturní scénou však nedopadla dobře. Ředitel Národního divadla Jan Burian ho v roce 2017 obvinil z politické agitace na zkoušce divadelního orchestru. „Na základě této zkušenosti mě případné jmenování pana Zaorálka neuklidňuje ani nepřesvědčuje,“ řekl Burian ve středu serveru Lidovky.cz.

V září 2017 vystoupal Lubomír Zaorálek na jeviště Národního divadla, aby se setkal v rámci zkoušky orchestru s jeho hudebníky. Podle Zaorálka, tehdejšího ministra zahraničí a volebního lídra ČSSD, a vedoucích odborů šlo o upřímný zájem o platové podmínky umělců, ale podle vedení divadla v čele s jeho ředitelem Janem Burianem to byla politická agitace, která měsíc před volbami narušila orchestru zkoušku. Epizoda vyvolala nevoli mezi divadelníky, ti napsali ministrovi rozhořčený otevřený dopis.

O tři roky později je Jan Burian stále ředitelem Národního divadla, zatímco Zaorálek se do vlády zřejmě vrátí. Pikantní ovšem je, že jako hlava resortu kultury, pod který národní scéna spadá.

Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek.

Sám Burian ve středu před polednem, tedy před oficiálním oznámením Zaorálkovy kandidatury, řekl serveru Lidovky.cz, že vztahy mezi ním a bývalým pánem Černínského paláce nejsou ani po dvou letech zcela ideální. O své místo prý ale strach nemá. „Kdybych se bál o místo, nemohl bych to vůbec dělat. Ministři se střídají velmi rychle, problém tkví spíše v systému,“ řekl Burian a dodal, že kontroverzní návštěva exministra stále „visí ve vzduchu“.

Nedá se proto říci, že by nad novým kandidátem ČSSD na ministerský post jásal. „Na základě této zkušenosti mě případné jmenování pana Zaorálka neuklidňuje ani nepřesvědčuje,“ sdělil ředitel Národního divadla. Pozici ministra kultury by podle něj měl zastávat někdo, kdo se o kulturu dlouhodobě zajímá, aby mohl začít pracovat okamžitě. „Pokud vím, pan Zaorálek se věnoval hlavně zahraniční politice,“ podotkl Burian.

K tři roky staré roztržce se Zaorálkem se už ale příliš vracet nechce, pramenila podle něj i z nedostatečné informovanosti. „Pan ministr se tehdy v rámci předvolební kampaně nechal strhnout argumenty některých odborových vůdců. Bohužel si je ale jeho spolupracovníci neověřili. Navíc s vedením divadla vůbec nejednal. Když už člověk vynáší soud, měl by vyslechnout obě strany,“ zalitoval tehdejšího průběhu Burian a zopakoval, že do divadelní branže politická agitace zkrátka nepatří. Jeho názor prý sdílí i velká část divadelní scény.

„Přál bych nám, aby se nový ministr přes počáteční seznamování s novou problematikou dopracoval k potřebným systémovým legislativním a rozpočtovým změnám ve prospěch celého resortu,” reagoval dodatečně v později vydané tiskové zprávě Burian.

Ministr nemusí být „od fochu“, může být i manažer

Otevřený dopis adresovaný Zaorálkovi před třemi lety podepsal také ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, který se s Burianem v podstatě shoduje. „To, co se tehdy stalo, bylo nevysvětlitelné. Dopis bych podepsal znovu. Uvidíme ale, co se bude dít dále,“ řekl zdrženlivě serveru Lidovky.cz Moša s tím, že novému kandidátovi sociální demokracie hodlá dát šanci.

„Známe se už od gymnázia. Pokud se ministrem kultury stane, chci mu dát šanci starat se o resort bez politických úkolů a zadání, jak tomu bylo bohužel v případě předchozího ministra,“ poznamenal ředitel brněnské scény s odkazem na působení Antonína Staňka, který na resortu kultury skončil koncem července. Zaorálka prý nechce soudit jen na základě incidentu z Národního divadla. Podle jeho názoru totiž může ministerstvo dobře spravovat i člověk bez hlubší zkušenosti s kulturou, musí ale být dobrým manažerem.

Roman Onderka a Stanislav Moša obdrželi křestní listy

Poslanec ČSSD Roman Onderka (vlevo) a Stanislav Moša

„Předpokládám, že si uvědomí rozsah prostoru, o který musí nyní pečovat a  zušlechťovat jej. V posledních letech je zřejmé, že se na kulturu příliš nemyslí. Mrzí mě, co se kolem pozice ministra děje,“ lituje divadelní ředitel a režisér v jedné osobě. I přesto by na postu šéfa kultury raději viděl někoho z kulturních vod.

„Osobně bych byl, po zkušenostech s ministry z posledních let, ale radši za člověka, který se v kultuře léta pohybuje a orientuje se. Kultura strádá a bylo by fajn, aby se o ni začal někdo konečně opravdu starat,“ uzavřel Moša.

Jiným Zaorálek nevadí, vidí v něm potenciál

Jiné osobnosti kulturní sféry naopak ocenily zkušenosti bývalého ministra zahraničí. „Lubomír Zaorálek je profesionální politik s dlouholetou zkušeností a domnívám, se že může resort kultury řídit dobře a efektivně,“ řekl ředitel České filharmonie David Mareček. 

Zakladatelka společnosti Tanec Praha a reprezentantka nezávislých směrů v kultuře Yvona Kreuzmannová řekla, že Lubomír Zaorálek nepochybně prokázal v praxi schopnost být dobrým ministrem i reprezentantem ČR, jeho činnost se týkala i kulturní diplomacie. „Považuji ho za vhodného kandidáta sociální demokracie, schopného navázat konstruktivní dialog s odborníky z naší oblasti,“ řekla Kreuzmannová.

Nezávislým tvůrcem je i výtvarník Jiří David, který řekl, že by chtěl Zaorálkovi věřit. „Myslím, že po Antonínu Staňkovi je každý jen trochu vzdělanější člověk příslibem. V tomto ohledu je pak Lubomír Zaorálek jistou šancí,“ uvedl. „V tuto chvíli však nevím, jestli a jak ji dokáže využít ve prospěch kultury a umění této země. Jistě bude pro ČSSD vhodným politikem ve vládě, to však nemusí být zárukou pro samotný prostor kultury, pokud nepochopí, že potřebuje k sobě fundované jedince, kteří se v naší kultuře respektovaně a dlouhodobě projevují,“ uvedl David. 

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...