Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zákon znovu povoluje dětské vozíky za kolo

Česko

  7:50
PRAHA - Dnešním dnem nabývá účinnosti zákon, který legalizuje užívání přípojných vozíků pro přepravu dětí za jízdními koly. Informoval o tom Václav Špička z Autoklubu České republiky. Novela zákona stanovuje, že je přípojné vozíky možné užívat na všech komunikacích, na kterých není vyloučena jízda na bicyklu. Podle Špičky by však rodiče měli zvážit, na jakých cestách vozík použijí.

S vozítkem pro děti můžou rodiče znovu na silnici. foto: Shutterstock

"Konkrétně platí, že osoba starší 18 let může vézt nejvýše dvě děti mladší desíti let v přívěsném vozíku pro přepravu dětí, který splňuje technické podmínky dané zvláštním předpisem," uvedl Špička. Novela určuje, že vozík s dětmi musí být označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 krát 300 milimetrů vztyčeným ve výšce 1200 až 1600 milimetrů nad úrovní vozovky.

Lidé starší 18 let také mohou vézt dítě na dětském kole připojeném k jejich bicyklu spojovací tyčí. Zde však není stanoven nejvyšší přípustný věk dítěte, ani není definováno, co je dětské kolo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoklub ČR však vyzval rodiče, aby zvážili, na kterých pozemních komunikacích budou přívěsný vozík za jízdní kola používat. "Tento vozík je původně navržen na asfaltové cesty v parcích, kde není automobilový provoz a cesty jsou čisté a bezprašné. Na většině našich pozemních komunikací hrozí však nebezpečí, že dítě bude vystaveno prachu a výfukovým zplodinám, nehledě k nebezpečí nárazu jedoucího vozidla," upozornil Špička.

Autoři: ,

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...