Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav -1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Připomeňte si: Kolibřík Bém, Ofina Gross a Tlusťoch s Íčkem

Pavel Bém se oficiálně loučí se svou primátorskou funkcí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém se oficiálně loučí se svou primátorskou funkcí. | foto: ČTK

PRAHA Lobbista Roman Janoušek je bůhvíproč Mazánek. Exprimátor Pavel Bém zase Kolibřík. Začíná v tom být zmatek. Nové a nové odposlechy vytahují na světlo přezdívky a kódovou řeč, která byla původně určena jen pro dva spiklence. Připomeňte si ty nejslavnější krycí jména z českých odtajněných odposlechů.

"Ano, Mazánku," řekl Bém podle odposlechu, který se podařilo získat MF DNES, lobbistovi Romanu Janouškovi, jenž mu diktoval, kdo se má stát novým šéfem regionální pobočky VZP.

ČTĚTE TAKÉ:


Proč Mazánek? Nevíme. Bém ani Janoušek to zatím nevysvětlili. Jedinou nápovědou může být výkladový slovník. "Maminčin mazánek - soubor příznaků přehnaně opečovávaných dětí, zejména chlapců, např. matkami v neúplných rodinách," zní definice.

Pavel Bém: Colibri Pragensis

Pavel Bém: Colibri Pragensis

Že byl Janoušek přehnaně opečovávaný chlapec, ale opět nevíme. Z jeho minulosti je známo jen to, že byl číšníkem, trenérem tenisu a pak najdou se už o něm mluvilo jako o miliardáři.

Mlhou jsou zahaleny i přezdívky Béma. Jemu Mazánek láskyplně do telefonu říkal Kolibříku, případně Kotě. Výklad těchto přezdívek raději nebudeme blíže zkoumat.

Íčko, Téčko a Tlusťoch

Často ovšem spiklenci žádnou zvláštní kreativitu neprojevují. Někdejší šéf podsvětí František Mrázek používal jen zkratky. Jak jsme se dozvěděli ze spisu Krakatice, Ivan Langer měl u Mrázka krycí jméno Íčko, Vlastimil Tlustý zase Téčko, při dobré náladě Tlusťoch.

Nicméně ani Mrázkovi nelze upřít jistou nápaditost. Šéfporadce někdejšího premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf měl kódové označení Vodník, o korunním princi ČSSD Stanislavu Grossovi mluvil jako o Ofině a samotný Zeman si vysloužil přezdívku - Mlha.

Miloš Zeman (vlevo) a Miroslav Šlouf  při zakládání nové politické strany, SPOZ.

Miloš Zeman (vlevo) zakládal v Praze novou stranu. Vedle sedí Miroslav Šlouf.

Průvodce po odposlechové terminologii ale zdaleka nekončí. Z aféry Justiční mafie jsme se třeba dozvěděli, že šéf Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš řečený Mařena si bez okolků bral dárky od gangu soudce Berky a že děkanovi vyhlášené výrobny rychloprávníků v Plzni Milanu Kindlovi slušela přezdívka Mýval.

Vitamíny pro Beátu

A ještě rychlý přehled slovní ekvilibristiky, pomocí níž vlivní v telefonech mluví o úplatcích. Kdysi mocná úřednice České konsolidační agentury Radka Kafková dostávala vitamíny pro Beátu (její pes).

Radka Kafková

Radka Kafková

Ve slavné kauze Ivánku, kamaráde se úplatky schovávaly za kapříky, desetníky a třeba 70 tisícový úplatek za vítězství maskovala věta "70 litrů nafty za trojku". A konečně: když si Karel Srba objednával vraždu novinářky, o penězích si jeho kumpáni povídali jako o kompotech.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...