130 let

Dagmar Havlová s Karlem Schwarzenbergem na Odhalení Lavičky Václava Havla | foto: MAFRA - Michak Růžička

Připomínat Havla je dnes nutné více než jindy, zdůraznil Schwarzenberg

USA
  •   19:03
PRAHA - Lavička Václava Havla, místo sloužící k odpočinku i vzpomínce na bývalého českého prezidenta, byla ve čtvrtek odhalena v Praze na Maltézském náměstí. Někdejší blízký Havlův kolega a dlouholetý politik Karel Schwarzenberg při vernisáži řekl, že Havlovu památku je dnes nutné uctívat více, než kdykoli dříve. "Dnes, v okamžiku, když naše vláda zvolila ústup od politiky lidských práv," řekl Schwarzenberg, předseda dnes opoziční TOP 09 s odkazem na některé nedávné kroky současné vlády.

Ta například slovy svého ministra zahraničí slíbila čínským představitelům, že nebude nikdy v budoucnu podporovat samostatnost Tibetu. Chce výměnou za ústup od dřívější zahraniční politiky Česka pravděpodobně podpořit ekonomické zájmy státních podniků v říši středu. Havel byl velkým zastáncem autonomie Tibetu, jeho představitel, 14. dalajláma byl jeho osobním přítelem a na jeho pozvání několikrát navštívil Česko.

Politika lidských práv bylo podle Schwarzenberga to, "na co byli Václav Havel a Jiří Dienstbier právem hrdí, založili tradici, která se čtvrt století držela, že Česká republika bude všude na světě, u malých i velkých států, u velmocí a na různých světadílech bránit lidská práva". "Václav Havel věděl, že jeho poslání bylo v České republice, ale jeho poselství platí na celém světě. A drželi jsme se toho. A byli jsme na to hrdí. Dnes nám zbývá pouze stud. Proto je dneska nutné Václava Havla připomenout," doplnil.

Na lavičku usedla Dagmar Havlová i Bořek Šípek

Dvě židle a stolek postavené kolem stromu zasvěcené významnému muži českých i mezinárodních dějin ve čtvrtek otevřelo pro kolemjdoucí vypuštění svazku balónků ve tvaru srdce, typického pro Havla, který ho připojoval ke svému podpisu. Prvními, kdo do dvou židlí usedli, byla Havlova druhá žena Dagmar a autor podoby lavičky Bořek Šípek. Lavičky stojí už i jinde ve světě, první takové místo vzniklo v USA. V Evropě je v Dublinu a v Barceloně.

Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) o Havlovi řekl, že ve světě silných slov uměl hledat dialog a spojovat pomocí mostů. Upozornil, že i postavení židlí kolem stolku a stromu - tím, jak jsou k sobě nakloněny, vybízí k dialogu.

Zúčastnil se i ministr kultury

Otevření se zúčastnili mnozí Havlovi blízcí a přátelé, třeba Ladislav Špaček, Martin Bursík, Dana Němcová, Jiřina Šiklová, přišli i ředitel Národního divadla Jan Burian, ředitelka Galerie hlavního města Prahy, která zodpovídá za veřejnou plastiku ve městě, Magdalena Juříková, nebo ministr kultury Daniel Herman, který deklaroval, že ministři KDU-ČSL s kritizovanou zahraniční politikou vlády nesouhlasí.

S myšlenkou vybudovat pamětní místo věnované Václavu Havlovi přišel český velvyslanec ve Spojených státech amerických Petr Gandalovič. Ten oslovil architekta a designéra Šípka s žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo, inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta. Lavičky by měly přispívat k setkávání a dialogu v duchu životních postojů bývalého prezidenta. Projekt koordinuje Knihovna Václava Havla.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás