130 let

Václav Klaus 28. října. | foto: ČTK

Klaus nechce zaplatit pokutu 10 tisíc za nenošení roušky. Nesouhlasím s ní a je to můj občanský protest, říká

Česko
  •   13:37aktualizováno  16:51
PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10 000 korun za říjnové vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Klaus s rozhodnutím nesouhlasí a prostřednictvím svého právníka podal ve středu proti rozhodnutí odpor. Požaduje, aby se přestupkové řízení s ním zastavilo. Klaus to uvedl v prohlášení, které ČTK poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Klaus přišel 28. října před Obecní dům uctít památku vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Během akce neměl nasazenu roušku. Bez zakrytých úst a nosu přišel i na oslavy výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. 

Klaus bez roušky vešel do restaurace, uvnitř zůstal hodinu. Forma občanské neposlušnosti, vysvětluje exprezident

Česká televize už dříve informovala o tom, že za toto porušení vládních nařízení by měl od pražské hygienické stanice dostat pokutu 3000 korun. V lednu byl podle Blesku Klaus asi hodinu bez roušky v uzavřené restauraci. Bývalý prezident se proti vládním opatřením vyslovil opakovaně. Na počátku ledna například promluvil k účastníkům demonstrace na Staroměstském náměstí.

Klaus v prohlášení k pokutě za 28. říjen uvedl, že podání odporu bylo míněno „nejen jako nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod“. Bývalý prezident v prohlášení napsal čtyři důvody svého nesouhlasu.

Bývalý prezident Václav Klaus se na demonstraci setkal se svými příznivci.
Václav Klaus promluvil k demonstrantům na Staroměstském náměstí.

Domnívá se, že udělení pokuty je postihem za politický akt, a ne trestem motivovaným epidemiologickými důvody. Je podle něj povinností představitelů veřejného života veřejně si připomenout založení státu a „nenechat se odstrašit“ epidemií. Poznamenal, že postih dostal za několikaminutové položení kytice a asi dvouminutový venkovní projev bez roušky. 

„Ministerstvo zdravotnictví však umožňuje vystupování řečníků v televizních studiích bez roušky. Beru to jako zřejmou nerovnost a nedůvodně odlišný přístup,“ uvedl. „Uctěním státního svátku, ústním projevem a položením kytice jsem realizoval ústavně zaručenou svobodu projevu. Ta může být omezena jen zákonem. Ani krizová opatření vlády svobodu projevu neomezila,“ dodal.

Tvrdí také, že hygienická stanice ukládá pokuty v rozporu s ústavou za porušení opatření, která podle něj zrušil Městský soud v Praze. Klaus v prohlášení dále uvádí, že povinnosti může ukládat jen zákon a nošení roušek žádný zákon nenařizuje. Kritizuje také to, že zákon podle něj dává správnímu orgánu velkou libovůli, když umožňuje uložit pokutu až do výše tří milionů korun „za to, že někdo nemá několik minut roušku, ač šlo o uctění hrdinství zakladatelů našeho státu“. Je to podle něj v rozporu se zásadami právního státu.

Protest v Praze: Václav Klaus odmítl povinné očkování, Daniel Landa vyhrožoval občanskou neposlušností

Odpor za Klause podal jeho právník Zdeněk Koudelka. Vyplývá z něj, že hygienická stanice o udělení pokuty rozhodla 20. ledna. Koudelka v něm navrhuje, aby bylo přestupkové řízení zastaveno. Používá především argumenty, které uvedl ve svém prohlášení i Klaus. Uvádí například, že Klausovo vystoupení trvalo pouze několik minut a hygienici se v příkazu „nevyrovnávají se skutečností, jak a v jaké míře by mohlo dojít k epidemiologickému ohrožení“. „Pokud se nějaká osoba přiblížila na méně než dva metry k panu prezidentovi Klausovi, šlo o jednání této jiné osoby,“ uvedl advokát.

Politici či veřejně známé osoby byly při porušování vládních nařízení přistiženy opakovaně. V říjnu Blesk vyfotil tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) při odchodu ze schůzky se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a dalšími lidmi v uzavřené restauraci na Vyšehradě. O víkendu se několik lidí včetně vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky nebo libereckého krajského policejního ředitele Vladislava Husáka zúčastnilo narozeninové oslavy v teplickém hotelu. Opatření porušil i bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) nebo předseda lidovců Marian Jurečka.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás