Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Příprava: nenechte nic náhodě

Česko

Pro některé školáky je právě začínající školní rok tím posledním na střední škole. Studenti nejvyššího ročníku se budou následujících deset měsíců připravovat nejen na maturitu, ale také přemýšlet, co dál. Mnozí se rozhodnou pro vysokou školu a budou chtít být na přijímačky připraveni.

Už nyní se mohou středoškoláci hlásit do kurzů, které je připraví na přijímačky na vysokou. Koncem září například začínají kurzy společnosti Tutor, a to v oborech politologie, žurnalistika, psychologie, medicína nebo architektura. Většina kurzů probíhá v Praze, Brně a Plzni. Zájemci v Olomouci, Ostravě, Hradci Králové nebo Českých Budějovicích si mohou vybrat z užší nabídky. Jednoletá příprava stojí 6000 až 7000 korun, semestrální, která začíná až koncem ledna, o 1000 korun míň.

Intenzivní přípravu na přijímací zkoušky představují nulté ročníky. Celoroční denní kurz mohou zájemci absolvovat v dopoledních i odpoledních hodinách a 300 hodin výuky stojí necelých 20 000 korun.

„Poptávka po denních kurzech v posledních letech roste, letos máme o 80 procent více objednávek než loni,“ říká manažerka zákaznického centra společnosti Tutor Martina Trmalová. „Největší zájem je o kurz na lékařské fakulty,“ dodává. Nulté ročníky začínají začátkem října.

Přípravu na testy obecných studijních předpokladů, psychologii nebo právnickou logiku zajišťuje pražská vzdělávací agentura Fido. Kurzy přijdou přibližně na 3000 korun a v ceně je kromě studijních materiálů a cvičných testů, které bývají běžnou součástí přípravných kurzů, i e-learningový kurz nebo individuální konzultace. Třicetihodinová příprava je rozvržena do několika blokových setkání.

Nulté ročníky i jednoleté přípravné kurzy z oborů práv, pedagogiky, ekonomie, medicíny nebo sociálních studií připravila organizace Sokrates. Kurzy se konají v sedmi městech, nejčastěji v Praze, Brně a Olomouci, příprava na ekonomické a pedagogické fakulty i v Ostravě a na práva ve Zlíně. Probíhají většinou od konce října do konce dubna. Studenti si mohou vybrat ze základních nebo pokročilých kurzů, za které zaplatí 3000 až 4000 korun podle počtu hodin, nebo se mohou účastnit obou úrovní zároveň v takzvaném balíku.

Přípravu na přijímací zkoušky nabízejí také vysoké školy. Na 1. lékařské fakultě Karlovy univerzity začíná kurz v polovině října a končí v květnu. Mimopražské zájemce přijde bloková výuka jednou za měsíc na 4000 korun. Uchazeči z Prahy mohou na kurz docházet dvakrát týdně a zaplatí za něj o necelé dva tisíce korun víc. Přírodovědecká a 3. lékařská fakulta připravily kurzy až od ledna za dva, respektive tři tisíce korun. Na všechny jednoleté přípravné kurzy se studenti mohou hlásit v průběhu září.

Přípravě na konkrétní přijímací zkoušky předchází důležitý krok -výběr školy. Uchazeč by měl vybírat podle následujících kritérií: Jaké mám šance na přijetí? Z čeho budou přijímačky? Kolik studentů je v jednom ročníku a kolik jich školu úspěšně dostuduje?

Zeptejte se zkušených Radu může středoškolák hledat také u starších kamarádů, kteří už mají se studiem na vysoké škole zkušenost. Inspirovat se můžete také v přehledu vysokých škol ve speciálních přílohách tisku, které vycházejí zpravidla na přelomu roku (například souhrnný přehled v Učitelských novinách). Tam také u každé školy najdete procentuální šance na přijetí nebo skladbu přijímaček.

Hodně informací najde školák také na internetových stránkách společnosti Scio. Kromě úspěšnosti přijetí na jednotlivé fakulty a celkového počtu studujících (včetně poměru mužů a žen), se dozví, jaká jsou kritéria pro získání kolejí, z čeho se skládají přijímací zkoušky, jaké jsou možnosti přípravy nebo které obory a studijní programy může na dané fakultě studovat.

Podobné informace získá student také na dnu otevřených dveřích školy. Při té příležitosti si může prohlédnout budovu školy a zhodnotit její atmosféru. Určitou váhu v rozhodování by měla mít také celková prezentace školy, například během informačních schůzek.

Většina fakult pořádá dny otevřených dveřích nejčastěji v lednu, některé až v únoru. Ale například 3. lékařská fakulta v Praze nebo většina fakult Univerzity Palackého v Olomouci se zájemcům otevírá už v listopadu. Vyplatí se proto si tato data včas zjistit.

Na výběr školy mají studenti čas až do konce února, kdy se odesílají závazné přihlášky.

***

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NA VŠ ČZU v Praze *koncem ledna ČVUT v Praze * druhá polovina února JČU v Českých Budějovicích *koncem ledna MU v Brně * Přf a Prf první týden v lednu, v polovině ledna většina fakult, FSps až začátkem února OU v Ostravě, SLU v Opavě * první týden v lednu TUL v Liberci * většinou na přelomu ledna a února UJEP v Ústí nad Labem * v polovině ledna UK v Praze * 3. Lf už koncem listopadu, ostatní v polovině ledna UPOL v Olomouci * v listopadu VŠE v Praze, VUT v Brně a ZČU v Plzni * v průběhu ledna

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.