Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Připravte se na stávku. Zavřou se školy, dopravu naruší protestující

Protest proti rozpočtovým škrtům  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest proti rozpočtovým škrtům | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Zavřené stovky škol, úřadů, omezený provoz nemocnic. Tak bude vypadat středeční stávka státních zaměstnanců. Kolik lidí se do ní zapojí, zatím není jasné, ale někteří odboráři vyhrožují až s 60 tisící stávkujících. Podrobnosti o protestech odbory zveřejní v úterý.

"Předpokládáme, že by se stávky mělo zúčastnit 60 000 lidí," řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Nemocnice po celé republice pojedou na víkendový provoz, je dohodnuto, že pacienty s akutními obtížemi ošetří. Zdravotníci nemohou práci přerušit, nastoupí do služby s viditelným označením na oděvu STÁVKA a budou podepisovat archy na podporu stávky. V řadě nemocnic se pět minut po 12:00 sejdou zaměstnanci na veřejném shromáždění.

Čtěte také


Školní jídelny neuvaří. Do stávky se zapojí 2500 škol

Podnikatelé stávku kritizují

Zástupci zaměstnavatelů sdružených v Hospodářské komoře a Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR kritizují odbory kvůli stávce.

"My, živnostníci a malí podnikatelé, jsme pocítili dopady finanční a hospodářské krize již v září 2008," uvedl v prohlášení předseda sdružení podnikatelů Bedřich Danda. Snižovali prý náklady, platy svých zaměstnanců i své vlastní odměny, jen aby nemuseli propouštět. A jejich rozhodnutí prý byla správná. Proto sdružení vyzývá zaměstnance, aby se nad stávkou zamysleli. "Stávka nic nevyřeší a jen poškodí naše hospodářství," píše Danda.

I Hospodářská komora argumentuje tím, že se v podnikatelské sféře platy již snižovaly. "Hospodářská komora v souvislosti s vyhlášenou stávkou připomíná, že chystané změny a desetiprocentní snížení celkového objemu prostředků na platy zaměstnanců ve veřejných a státních službách neznamená automatické snížení platů všem, ale sleduje cíl zefektivnit práci státních zaměstnanců," stojí v prohlášení. Změny podle komory mají také nabourat dosavadní poněkud rovnostářský přístup k odměňování, kdy výše platu závisí více na odpracovaných letech než na schopnostech a výkonu.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil podobné argumenty již před časem odmítl. "Srovnávat situaci ve firmách v roce 2009 a ve veřejné sféře v roce 2011 je naprosto primitivní. Já chápu, že musely některé firmy v krizovém roce 2009 kvůli nedostatku práce snižovat platy. Ale zdravotníci, hasiči nebo úředníci nemají méně práce. Musí pracovat pořád stejně," řekl Hospodářským novinám Zavadil.

Pokud jde o zaměstnance ve školství, mělo by se do stávky zapojit na 2500 škol z celé České republiky. Tedy asi čtvrtina celkového počtu. Z toho zhruba 500 škol se uzavře úplně, ostatní omezí provoz školní jídelny, sdělil předseda školských odborů František Dobšík. Protestují totiž zejména nepedagogičtí pracovníci škol jako kuchařky, školníci a administrativní pracovníci.

Do stávky se zapojí také kulturní pracovníci, kolik jich bude, se ale ukáže až v úterý. Úplně uzavřená bude například Národní knihovna v Praze, zčásti bude uzavřeno Národní muzeum.Protestovat budou rovněž desítky lidí z koncertních a operních sborů, mimo jiné z Národního divadla, Pražského filharmonického sboru nebo Státní opery Praha. Ve stávkovém režimu ve středu budou i státní úředníci či civilní zaměstnanci armády. Příslušníci vězeňské služby a celní správy však stávkovat nemohou. Podpoří tedy stávku aspoň účastí na demonstraci.

Strojvůdci stávku podporují
Přestože je stávka určena pouze pro zaměstnance ze státní a veřejné správy, svou podporu jí vyslovili i odboráři z podnikatelské sféry. Ve svém volnu se k demonstraci připojí třeba někteří stavbaři či železničáři. Odborové sdružení železničářů jako největší odborová centrála na kolejích totiž vyzvala své členy, aby se zúčastnili protestní akce na pražském Palackého náměstí. Podporu nalezli stávkující i u strojvůdců. "Dopravy se to bezprostředně nedotýká, ale s tou akcí souhlasíme a kolegy podporujeme morálně," řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.

V hlavním městě provoz můžou nejvíce narušit zemědělci, kteří plánují zablokovat jednu z dálnic směřujících do Prahy. Pražský dopravní podnik se ale do stávky nepřipojí.

Policie a hasiči nemůžou stávkovat. Tak budou demonstrovat
Důvodem ke stávce zaměstnanců ve státní a veřejné správě je jednak plán vlády na desetiprocentní snížení objemu mezd, jednak způsob, jakým vláda chce mzdy snížit. Kabinet Petra Nečase (ODS) totiž prosadil změnu zákoníku práce, která rozšiřuje možnost stanovit tarifní složku platu zaměstnance bez ohledu na počet odpracovaných let, a to na většinu zaměstnanců ve státní a veřejné správě. Novela také zavádí do státní správy smluvní platy.

Kromě stávky se bude 15. prosince konat demonstrace policistů a hasičů, kteří mají ze zákona zakázáno stávkovat.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...