Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přirozený talent

Česko

Zpěvák skupiny Support Lesbiens Kryštof Michal (34) nemusí na rozdíl od obyčejných smrtelníků každý den ráno do práce...

Kamarád, který se mnou dělá asistenta režie, mi před deseti lety jednou mezi řečí vrazil do ruky devítku železo, hodil přede mě míček a řekl, tak do toho plácni. Tak jsem do toho plácnul. Míček se krásně vznesl, letěl asi šedesát metrů a přistál na takové stěně, které se říká dřevák, čtyřka studio na Barrandově, metr od nějakého okna. Čtvrt hodiny jsem nehnutě stál a říkám, no to je boží.

Tu hůl mi kamarád dal, já vzal psa a vyrazil do Stromovky, kde jsem před sebou honil dvacet míčků. Golfový švih je složitý pohyb. Od ovládání špiček prstů a pat po to, jak u toho stát a kde mít těžiště, musíte se ho naučit stejně jako chodit. Jemná disproporce a jste v lese. Profíci už ale neřeší, jestli trefí míček čistě, oni jen formují rány. Jestli zatočí balonek doleva nebo doprava, pošlou ho vysoko nebo nízko, tak, aby uměle vystoupal, umějí mu dát back spin, aby měl po dopadu tendenci se zastavit. Dokážou mu dát rotaci až deset tisíc otáček za minutu.

Rok mi trvalo, než jsem pochopil podstatu golfového švihu a přestal vysekávat jednoho krtka za druhým. Hraju už docela slušně, handicap mám 7,8. Že se blížíte nule, ale samozřejmě neznamená, že hrajete dobře, s profíky to nemá nic společného.

Jako kluk jsem neuměl prohrávat, touha po vítězství byla strašně silná. A pořád ji mám. Vrcholově jsem lyžoval asi do sedmnácti, na základce jsem střílel ze vzduchovky, ještě při Svazarmu, mám i nějaké medaile. Jednou mě uchvátil Přirozený talent s Redfordem, tak jsem si vysoustružil u dědy na ponku pálku a vypálil si na ní po jeho vzoru Wonderboy. Se Sokolem Krč jsme vyhráli mistrovství republiky.

S výjimkou baseballu mám rád sporty, které jsou měřitelné, kde vím, jak na tom jsem. Číslo neošidíte. Před třemi lety mě pro změnu nadchnul kulečník, snooker. Teď jsem pátý v lize. Chtělo by to hrát denně aspoň dvě tři hodiny, což nejde, teď nám třeba 17. října začíná turné k nové desce. Ale chodit určitě budu, včetně víkendů. Ráno vyrazím hrát, odpoledne s dětmi, večer koncert. Neděle celá s rodinou. Coby muzikant mám ale jednu obrovskou výhodu: přes týden dám děti do školky a v deset se rozhodnu, jestli půjdu na golf, nebo na snooker. Anebo se kouknu na Eurosport a říkám si, sakra, vždyť je to tak jednoduchý, tak proč mi to nejde?

O autorovi| zaznamenal Milan Vidlák