11. dubna 2017 6:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf strážníků rozhoduje u soudu, sám je však stíhaný pro zneužití pravomoci

Městská policie- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městská policie- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Do jaké míry může být důvěryhodný přísedící soudu, který má sám problémy se zákonem? Přesně tato otázka čerstvě vyvstala u Obvodního soudu pro Prahu 1. Na tamějším civilním úseku totiž spolurozhoduje kauzy ředitel Městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal, jehož kriminalisté stíhají kvůli zneužití pravomoci. Jako strážník měl nepřiměřeně postupovat při jednom svém zákroku. Ve funkci přísedícího ho předseda soudu zatím ponechal, ale jeho odvolání není vyloučené.

„Pan přísedící mne informoval o tom, že mu bylo sděleno obvinění v souvislosti s jeho zákrokem při výkonu jeho funkce u městské policie,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Michal Princ. Podle zákona je to právě nejvyšší představitel daného soudu, jenž je v takovém případě kompetentní stíhání svých lidí řešit. Předseda Princ však chce s nějakým razantním krokem počkat. Přísedící je jedním ze tří členů soudního senátu, jenž po hlasování vynáší rozsudky.

Obvinění ředitele městské policie první pražské městské části vyšlo najevo koncem března. Stejskala kvůli zneužití pravomoci úřední osoby vyšetřují kriminalisté za incident, k němuž došlo na sklonku loňského roku. Když řešil údajně neoprávněné parkování na místě pro invalidy, spolujezdci šoféra měl z ruky vytrhnout telefon a následně ho rozbít. Ředitel svou reakci vysvětlil tím, že se cítil mobilem ohrožen. V tu chvíli Stejskal kontroloval údajně padělaný průkaz tělesně postiženého.

„Během zákroku došlo ke konfliktu, když se mi pokusil příbuzný řidiče ten průkaz vytrhnout. Pak začal manipulovat s mobilním telefonem tak, že jsem to považoval za své ohrožení,“ popsal šéf strážníků televizi Prima, která na jeho stíhání upozornila. Server Lidovky.cz následně zjistil další rozměr celé kauzy. Ředitel Stejskal totiž posledních 17 let působí jako přísedící u soudu, jeho stíhání by tak mohlo narušit důvěryhodnosti daného soudního senátu.

Stejskal možná skončí, až padne obžaloba

Neznámější strážnická kauza

Stíhání ředitele Stejskala není první kriminální případ mezi pražskými strážníky. Neznámější je kauza bývalého ředitele celé pražské městské policie Vladimíra Kotrouše, jeho jednání však bylo mnohem závažnější.
Kotrouš byl odsouzen za korupci, za zprostředkování zakázky pro městskou policii přijal úplatek 350 tisíc korun. Dostal 5,5 roku vězení, na podzim 2015 byla ale po půlce podmíněně propuštěn.

Stejskal serveru Lidovky.cz přiznal, že svůj problém předsedovi soudu nezapřel. Naopak ho o něm sám informoval. Šéf soudu je v této fázi případu ochotný Stejskala jako přísedícího tolerovat. Pokud se ale případ pohne, nebude se bát konat. „Vyzval jsem pana přísedícího, aby mne informoval, bude-li podána obžaloba,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda Princ. „Stane-li se tak, zvážím vydání rozhodnutí o dočasném zproštění výkonu funkce přísedícího do pravomocného skončení trestního stíhání,“ dodal.

Sám Stejskal svou pozici na soudu skládat nehodlá. Odvolává se i na to, že spolurozhoduje o civilních věcech, nikoliv trestních. „Ale kdybych došel k tomu, že to půjde do obžaloby, znovu bych se obrátil na předsedu soudu, aby mi ten výkon pozastavil,“ potvrdil serveru Lidovky.cz. Jako přísedícímu se mu dostanou do ruky i atraktivní případy, jedna z posledních kauz je třeba údajně nezákonná výpověď dlouholeté vedoucí odboru památkové péče na Pražském hradě Ivany Kyzourové.

Je třeba vážit, zda má stíhaná osoba rozhodovat, upozorňuje prezidentka soudců

Prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová s odkazem na nedostatek informací zmíněnou kauzu komentovat odmítla. V obecné rovině však podle ní platí, že je za každých okolností nutné dbát na zachování důvěry soudu. „Samotné vedení trestního řízení neznamená neslučitelnost funkcí přísedícího,“ sdělila serveru Lidovky.cz Zemanová. „Ale pokud je trestní stíhání v nějaké pokročilejší fázi, mělo by se vážit, zda se taková osoba má, nebo nemá účastnit rozhodování,“ dodala.

Velitel Městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal je přísedícím u soudu 17...
Daniela Zemanová, soudkyně Nejvyššího správního soudu

Stíhání Stejskala do pokročilého stavu směřuje, ačkoliv policie ho oficiálně komentovat nechce. „Na vaše dotazy nemohu v tuto chvíli poskytnou odpovědi, neboť v dané věci stále probíhá trestní řízení, které je ze zákona neveřejné,“ sdělil server Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle vyjádření Stejskala však kriminalisté už jeho kauzu uzavřeli. „Jde to státní zástupkyni, která to má posoudit,“ vysvětlil ředitel. Jinými slovy se nyní rozhoduje, zda v případě bude podaná obžaloba.

Dlouholetý ředitel Městské policie Prahy 1 vnímá případ jako nesmysl. Své jednání nemá za natolik závažné, aby se jím musela seriózně zabývat policie. I proto nechce odcházet z křesla šéfa strážníků. „Pro mě je to naprosto absurdní věc. Vůči sobě bych uměl sebereflexi uplatnit, ale v tomto případě ani náhodou,“ uvedl. Naopak je podle něj čím dál více problematické to, jak lidé natáčením na mobilní telefon mohou narušovat policejní zákroky.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz