6. června 2019 17:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Přišel za mnou ovíněný Kalousek, že jsem v pi*i.‘ Babiš neuvedl, zda by kvůli auditu odstoupil

Andrej Babiš ve sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš ve sněmovně. | foto: ČTK

Praha Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se ve sněmovně vyhnul odpovědi na dotaz, zda by opustil funkci premiéra, pokud se potvrdí předběžný audit Evropské komise (EK), který se týká jeho údajného střetu zájmů a unijních dotací pro Agrofert Holding. Opozici obvinil z vyvolávání hysterie a bývalé pravicové vlády z toho, že za jejich éry muselo Česko vracet do unijního rozpočtu 32 až 35 miliard korun.

„Je otázka, jestli ti, kteří byli u toho, jsou ochotni odejít z politiky,“ uvedl premiér v reakci na dotaz místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Poukázal přitom na jejího stranického kolegu Miroslava Kalouska jako někdejšího ministra financí, který podle Babiše připravil daňové poplatníky minimálně o 14 miliard korun.

„Já určitě vylučuju, že by kvůli mně došlo k nějakému poškození zájmů České republiky,“ řekl Babiš. „Platí to, co jsem řek. Žádný střet zájmů nemám, protože jsem postupoval podle lex Babiš,“ prohlásil. „Vy jste tady udělali hysterii, že se tady budou vracet peníze kvůli Babišovi a Agrofertu. No nebudou. Nemá se nic vracet,“ dodal ministerský předseda.

„Demokratické tradiční strany s vysokou a dlouhou korupční historií připravily, vážení občané - a teďka pozor - vás o 35 miliard korun,“ prohlásil premiér. Dodal, že se tak dělo kvůli korekcím v letech 2007 až 2013. V jiné části svého vystoupení mluvil o 32 miliardách. Nejvíce - 14 miliard korun -to bylo podle premiéra v oblasti dopravy v letech 2012 a 2013.

‚Kalousek za mnou přišel ovíněný‘

Babiš později uvedl, že po jeho vystoupení za ním přišel Kalousek „mírně ovíněný“ a řekl mu: „Dělej, co umíš, stejně seš v pi..“ „Nemůžu to dokončit,“ vysvětlil. „Jsem rád, že máme tady takové kolegy, jsou 30 let v politice, teďka chodí demonstrovat na náměstí, jo, jo, no,“ poznamenal premiér.

Kalousek v reakci pro ČTK premiérova obvinění odmítl s tím, že je ochoten se podrobit testu na alkohol. Babišovi podle svých slov řekl: „Dělej, co umíš, ale stejně nemáš šanci.“ Podotkl, že není jeptiška, ale závěrečné slovo, které měl podle premiéra použít, nemá ve slovníku. „To slovo má ve slovníku pan premiér, pokud vím, tak v každé třetí větě,“ dodal.

Česku hrozí podle návrhu auditní zprávy, zveřejněné minulý týden v médiích, že by mohlo vracet do rozpočtu Evropské unie asi 450 milionů korun dotací, které čerpal Agrofert. Babiš už v úterý označil audit EK za pochybný a za útok na Českou republiku. Místopředseda komise Valdis Dombrovskis to odmítl s tím, že auditoři jsou profesionálové a pracují objektivně. Cílem auditů je podle něj ochrana finančních zájmů EU a daňových poplatníků, včetně těch z České republiky.

ČTK