Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Najednou přišlo přes 20 lidí.‘ Policie na Teplicku prošetřuje kupčení s hlasy

Česko

  17:07
Ústí nad Labem - Policisté na Teplicku prošetřují podezření z možného pokusu ovlivňování výsledků voleb. V pátek to řekl mluvčí policie Daniel Vítek. Trestní oznámení by se mělo podle informací ČTK týkat Moldavy a Bíliny, právě v Bílině se komunální volby před čtyřmi lety opakovaly. V Mostě zahájila policie trestní úkony v případě obsahu jednoho volebního plakátu. V Bílině policie zasahuje u jedné volební komise, kde byl komisařům podezřelý příchod více lidí najednou.

Volby (ilustrační snímek) foto: ČTK

„Mohu potvrdit, že jsme přijali dvě oznámení, která se týkají podezření z možného pokusu o ovlivnění výsledků voleb na Teplicku. Podnětům se kriminalisté věnují a prověřují veškeré okolnosti,“ řekl ČTK Vítek. „Konkrétní lokality, na která oznámení směřují, specifikovat nebudeme,“ dodal.

Jedno z oznámení by se mělo týkat obce Moldava v Krušných horách, kde v posledním týdnu vzrostl počet přihlášených obyvatel. Upozornilo na to mimo jiné Sdružení místních samospráv ČR. „Máme signály opět i v letošních volbách, že dochází k účelovým přehlašováním, například v obci Hora Svatého Šebestiána, Moldava a dalších. Například v Moldavě v Ústeckém kraji přírůstek počtu nových obyvatel odpovídá pětině voličů účastnících se voleb,“ uvedl předseda sdružení Stanislav Polčák.

Chomutovská policie už obvinila šestadvacetiletého muže z Teplic, který za úplatu přihlašoval do obce k trvalému pobytu lidi z Teplicka, aby jim v tam vzniklo volební právo. Mělo by jít o Horu Svatého Šebestiána. V případě prokázání viny muži hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

První den voleb do zastupitelstev obcí v základní škole v Mandysově ulici v...
Prezident Miloš Zeman se chystá volit.

Podnět na policii ve věci kupčení s hlasy podalo místní sdružení ANO v Bílině, informovalo o tom na svém facebookovém profilu. „Máme potvrzené informace o chystaném kupčení s hlasy při nadcházejících volbách!! Vše již je nahlášeno na Policii ČR a bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedlo hnutí. „Podle našich informací bude po dobu voleb Bílinu obcházet několik desítek osob, které budou za hlas nabízet od 500 do 800 Kč a odvoz taxi zdarma,“ napsalo hnutí.

V Bílině se před čtyřmi lety komunální volby opakovaly stejně jako v Chomutově. Nařídil to tehdy soud kvůli kupčení s hlasy v řádném termínu voleb.

První případ možného kupčení hlasy řešili policisté hned v půl třetí odpoledne. „V půl třetí kontaktoval ústecké policisty předseda volební komise, kterému bylo podezřelé, že do volební místnosti přišlo najednou přes 20 lidí,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ústecké policie Daniel Vítek. Policisté na místě událost prověřili a zabývat se jí budou ústečtí kriminalisté.

K jednomu volebnímu okrsku v Bílině policisté přijeli v pátek zhruba hodinu a půl po otevření volební místnosti. „Téměř totožný případ se stal v Bílině, kde přišlo k volbám najednou více lidí. I zde jej ohlásila předsedkyně volební komise, řešit ho budou tepličtí kriminalisté,“ řekl serveru Lidovky.cz Vítek. Podle zjištění ČTK jde o volební okrsek číslo 8 v mateřské škole ve Švabinského ulici. Komisařům se zdálo divné, že přijelo najednou volit třeba dvanáct lidí, kteří ani pořádně nevěděli, jak mají volit.

Mostecká policie se zabývá obsahem jednoho volebního plakátu. Kritiku sklízí kampaň uskupení Otevřená radnice Most, jejímž lídrem je bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný. Na propagačních materiálech strany stojí například: „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ s dovětkem „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“.

„Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Žádné trestní stíhání konkrétních osob zahájeno nebylo,“ uvedl mluvčí policie Vítek.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat