7. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přísnější Schengen. Od pátku je cesta do Chorvatska složitější a delší

Chorvatsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatsko - ilustrační foto | foto: Pavla Fridrichová

PRAHA Zpřísnila se pravidla pro kontroly na hranicích schengenského prostoru. Chorvatsko není jeho členem, pasy nebo občanské průkazy tak bude muset předkládat každý, kdo pojede tam i zpět. Podle odhadu Ústředního automotoklubu (ÚAMK) se mohou lidé na hranicích zdržet hodinu i více. „Už teď stojí kamiony na všech hraničních přechodech do Chorvatska zhruba hodinu. Uvidíme, jak to bude v sezoně,“ říká Petr Vomáčka z ÚAMK.

V letních měsících vyráží do země u Jadranu bezmála milion Čechů, loni to bylo 828 tisíc. Jejich doklady budou úředníci prohánět databází schengenského informačního systému, přehledem ukradených a ztracených dokumentů mezinárodní policejní organizace Interpol a nakonec i národní databází. Skenována bude také registrační značka vozidla.

Turisté by si před cestou měli zkontrolovat platnost dokladů i to, jak dlouhá kolona je na přechodech čeká a případně zvolit jiný. První nápor je očekáván už příští víkend, o Velikonocích.

Podle Vomáčky je pro Čechy nejhorší možné období pro cestu k Jadranu přelom července a srpna, kdy do země míří také velké množství Němců.

Při cestě přes Slovinsko bude navíc cestu až do příštího roku komplikovat stavba dálnice. Slovinská policie proto přišla s několika doporučeními, díky nimž by se zdržení zkrátilo. Mezi ně patří, aby si turisté vybírali méně frekventované přechody a nevyjížděli na cestu o víkendu či ve svátek.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz