Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důchody se od září zvýší v průměru o sedm stovek, oznámil premiér Fiala

Česko

  16:03aktualizováno  16:56
Kabinet Petra Fialy potvrdil mimořádnou zářijovou valorizaci penzí kvůli vysoké inflaci. „Od září se znovu zvýší důchody v průměru o 690 korun na 17 900 korun,“ řekl premiér po jednání vlády. Zásluhová část všech starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů se zvedne o 5,2 procenta. Na přidání bude od září do konce roku potřeba 7,8 miliardy korun.

„Jedná se o všechny důchody, nejen o důchody starobní,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Důchody se zvýšily už v lednu, znovu se budou zvyšovat od června.

Nemůžeme si dovolit mít nenaplněné zásobníky plynu, řekl premiér

Kabinet Petra Fialy kývl i na novelu energetického zákona. Novela počítá se s minimálně naplněnou kapacitou zásobníků s plynem. „Pokud si někdo pronajme místo v zásobníku, musí ho v určité míře využít,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Nemůžeme si dovolit mít nenaplněné zásobníky plynu,“ řekl předseda vlády Petr Fiala.

Záchranný režim dodavatele poslední instance u elektřiny a plynu se zřejmě zkrátí ze současných šesti měsíců na polovinu.

Vláda ve středu také potvrdila prodloužení nouzového stavu do konce června, na což už dříve kabinetu kývla Sněmovna.

Česká armáda začne podle ministra financí Zbyňka Stanjury za dva roky budovat na ostravském letišti v Mošnově výstavbu nového logistického centra. Na základnu by v budoucnu mohla být přesunuta část vojáků z Rakovníka.

Mimořádný pětitisícový příspěvek rodinám s dětmi do 18 let vláda zatím odložila

Ministři zatím odložili schválení návrhu zákona o mimořádném příspěvek pět tisíc korun pro děti z rodin s ročním hrubým příjmem do milionu korun. Podle ministra Jurečky kvůli připominkám Legislativnní rady vlády.

Návrh počítá s tím, že by příspěvek měl stát vyplatit dětem, kterým 1. srpna nebude ještě 18 let nebo které se narodí do konce roku 2022. Rodiče, kteří pobírají příspěvek na dítě, mají dostat jednorázovou pětitisícovou pomoc automaticky v srpnu. Ostatní budou muset podat žádost elektronicky přes aplikaci nebo osobně na CzechPointech, které jsou pobočkách pošt.

„Byl bych rád, aby si opozice nebrala rodiče za rukojmí,“ řekl Jurečka. Obává se, že opozice bude vetovat zrychlené projednání návrhu. ANO avizovalo, že bude chtít do zákona dostat, aby se příspěvek týkal i studentů nad 18 let.

27. dubna 2022

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat