1. srpna 2015 15:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další vlna veder. Příští týden bude 34 stupňů, problémy se suchem zesílí

Vysoké teploty přetrvají. Celý víkend bude vhodné počasí na koupání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké teploty přetrvají. Celý víkend bude vhodné počasí na koupání. | foto: ČTK

PRAHA Teploty v Česku budou v druhé půlce prázdnin nadprůměrné. Nejvýše vystoupá rtuť teploměru příští týden, kdy by měly být teploty extrémně vysoké. Pršet by mělo příští týden minimálně, což ještě více zesílí problémy související se suchem. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou v sobotu vydal Český hydrometeorologický ústav.

Vlhkost půdy bude v příštím týdnu klesat. Kromě toho se sucho projeví i na všeobecně nízkém průtoku v tocích a na vegetaci. Vzroste také nebezpečí vzniku požárů, uvedli meteorologové.

Podle meteorologického grafu by se maximální teplota v průměru za celý příští týden měla vyšplhat na 34 stupňů Celsia. V dalších týdnech začnou teploty pozvolna klesat, v závěru prázdnin by měly dosáhnout nejvýš 29 stupňů v průměru za týden.

Pršet by mělo od druhého srpnového týdne adekvátně období. Průměr srážek pro srpen dosahuje 67 litrů na metr krychlový. „Rozložení srážek na území ČR může být vzhledem k ročnímu období v důsledku srážek bouřkového charakteru nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly,“ upozorňuje ČHMÚ.

Letošní sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemní vody, problémem se zabývala i vláda. Meteorologové v červenci uvedli, že určitě nejde o stoleté sucho a jako příklad zmínili rok 1947 nebo 30. léta minulého století, kdy byly velmi suché tři roky za sebou.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.