Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Do Česka dorazí ledový vzduch ze Skandinávie. Silné mrazy v příštím týdnu udeří i v nížinách

Lidé v Českých Budějovicích museli ometat auta. foto: Petr LundákMAFRA

PRAHA - Příští týden bude mrazivý, teploty se nedostanou nad nulu, mrznout má i přes den a v noci na některých místech včetně nížin spadne rtuť teploměrů i pod minus 16 stupňů Celsia. Po nynějším oteplení a oblevě má začít znovu sněžit, a to nejen na horách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro Lidovky.cz uvedl, že do Česka dorazí mrazivý vzduch ze Skandinávie.
  12:51

Česko čekají příští týden silné mrazy, kdy teploty nevystoupí nad nulu ani přes den v nížinách. Podle ČHMÚ se nejedná o nic neobvyklého, meteoroložka po dotazu webu Lidovky.cz upozornila, že podobné mrazy sice nejsou časté, ale v minulých letech se rovněž objevovaly.

Varování před metrovými závějemi. Německo pokryje hluboká sněhová peřina, hrozí dopravní kolaps

„Přichází k nám studený vzduch ze Skandinávie, který je opravdu mrazivý. Teploty mohou padat na hodnoty až k minus šestnácti stupňům. Ani přes den se nevyšplhají nad pět stupňů pod nulou,“ uvedla meteoroložka z ČHMÚ pro Lidovky.cz.

Žlutý sníh přišel nad Evropu ze Sahary.
Lyžaři ve Švýcarsku si užívají a žlutém sněhu.

„V průběhu neděle se hlavně v jižní polovině území může vyskytnout mrznoucí déšť. Během nedělního večera a v noci na pondělí budou srážky postupně na celém území přecházet ve sněhové. Do pondělního poledne může místy napadnout 10 až 25 cm sněhu,“ uvádí ČHMÚ na svém Twitteru ve výstraze. Meteoroložka uvedla, že ještě dojde k úpravě této výstrahy, hrozí totiž podle ní ještě silnější sněžení. Před vánicemi varovali meteorologové také v Německu, kde se nyní potýkají kvůli sněhu například s ochromenými železnicemi v některých částech země.

Meteorologové varují v Česku i před namrzlými vozovkami a chodníky. Lidé si podle nich musí dávat zvýšený pozor nejen při jízdě autem, ale také při chůzi a to hlavně lidé staršího věku nebo s omezenou pohyblivostí.

Meteoroložka pro Lidovky.cz okomentovala také žlutý sníh, který se objevil nad Evropu i v Česku. „Poměrně často se stává, že se ve výškovém proudění dostane prach ze Sahary i nad Evropu. Typické je to hlavně v létě. Písek slouží jako kondenzační jádro, na kterém vznikají sněhové vločky, proto pak padá tento žlutý sníh,“ uvedla meteoroložka.

Měsíční výhled je průměrný

Průměrná teplota v Česku mezi 8. únorem a 7. březnem je minus 0,1 stupně Celsia. Nejchladněji bylo touto dobou podle dostupných údajů v roce 1956 s průměrnou teplotou minus 9,5 stupně, zatímco v roce 1998 bylo v průměru plus 5,3 stupně Celsia.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Autoři:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat