Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přístroj fotí celý život, pomáhá žít s alzheimerem

Česko

LONDÝN Britská firma Microsoft Research v Cambridgi vyvinula speciální digitální fotoaparát SenseCam, jehož úkolem je zachytit každý okamžik života svého majitele. Vědecké studie ukázaly, že přístroj může výrazně pomoci osobám s Alzheimerovou chorobou ke zlepšení paměti. V budoucnu by měl být tento fotoaparát, využívaný zatím jen pro vědecké účely, dostupný i ostatním lidem pro uchování jejich vzpomínek, uvedl server NewScientist.com.

Fotoaparát se nosí zavěšený na krku a snímá fotografie automaticky každých 30 sekund. Obrázky dokáže bez problémů pořizovat i za pohybu či při změně osvětlení. Na jednu paměťovou kartu se vejde přibližně 30 000 snímků.

Vzpomínky za čtrnáct tisíc Studie publikovaná v březnu tohoto roku v odborném časopise Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry with Practical Neurology ukazuje, že přehrávání denních prožitků pomocí SenseCamu zlepšuje některým pacientům jejich dlouhodobou paměť. Popsán je mimo jiné případ osoby, která měla dlouhodobé problémy vyvolat si nedávno prožité události. Poté, co si pacient přehrával obrázky ze SenseCamu po dobu tří týdnů, začal se upomínat na tyto své prožitky dokonce i měsíc po události, aniž se znovu díval na fotografie. Vybavoval si je také podstatně lépe než události, které nebyly promítány, ale například zachyceny jen v psané formě v deníku.

V současné době na vynález získala licenci oxfordská společnost Vicon, která ho plánuje využít v širším měřítku. Podle jejího výkonného ředitele Imogena Moorhouse firma dosud vyrobila pouze 500 kusů, většinu z nich pro vědecké účely.

Přístroj vyráběný společností Vicon bude k dostání za maloobchodní cenu 500 liber (necelých 14 200 korun) a nejprve bude přednostně distribuován také pro vědecké účely. Verze pro další zájemce by se prý měla v obchodech objevit v roce 2010.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...