Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přístroj fotí celý život, pomáhá žít s alzheimerem

Česko

LONDÝN Britská firma Microsoft Research v Cambridgi vyvinula speciální digitální fotoaparát SenseCam, jehož úkolem je zachytit každý okamžik života svého majitele. Vědecké studie ukázaly, že přístroj může výrazně pomoci osobám s Alzheimerovou chorobou ke zlepšení paměti. V budoucnu by měl být tento fotoaparát, využívaný zatím jen pro vědecké účely, dostupný i ostatním lidem pro uchování jejich vzpomínek, uvedl server NewScientist.com.

Fotoaparát se nosí zavěšený na krku a snímá fotografie automaticky každých 30 sekund. Obrázky dokáže bez problémů pořizovat i za pohybu či při změně osvětlení. Na jednu paměťovou kartu se vejde přibližně 30 000 snímků.

Vzpomínky za čtrnáct tisíc Studie publikovaná v březnu tohoto roku v odborném časopise Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry with Practical Neurology ukazuje, že přehrávání denních prožitků pomocí SenseCamu zlepšuje některým pacientům jejich dlouhodobou paměť. Popsán je mimo jiné případ osoby, která měla dlouhodobé problémy vyvolat si nedávno prožité události. Poté, co si pacient přehrával obrázky ze SenseCamu po dobu tří týdnů, začal se upomínat na tyto své prožitky dokonce i měsíc po události, aniž se znovu díval na fotografie. Vybavoval si je také podstatně lépe než události, které nebyly promítány, ale například zachyceny jen v psané formě v deníku.

V současné době na vynález získala licenci oxfordská společnost Vicon, která ho plánuje využít v širším měřítku. Podle jejího výkonného ředitele Imogena Moorhouse firma dosud vyrobila pouze 500 kusů, většinu z nich pro vědecké účely.

Přístroj vyráběný společností Vicon bude k dostání za maloobchodní cenu 500 liber (necelých 14 200 korun) a nejprve bude přednostně distribuován také pro vědecké účely. Verze pro další zájemce by se prý měla v obchodech objevit v roce 2010.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...