Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Přístroje za stamiliony začínají léčit

Česko

Dva ojedinělé přístroje v Česku. Ostrava má robotický ozařovač, jaký není k vidění v žádné jiné zemi střední a východní Evropy.

Další unikát se představí příští týden v Praze.

PRAHA Dva nové ozařovací supermoderní přístroje, které stály dohromady zhruba 330 milionů korun, představí dvě velké nemocnice v rozmezí pár dní. „Těším se jako malé dítě na Vánoce,“ raduje se David Feltl, přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

Má se na co se těšit. Přístroj, který dnes v jeho oddělení začnou testovat, umí zaměřit a ozářit malé nádory, aniž by poškodil okolí. Trefí nemocnou tkáň s velkou přesností, i když se třeba pacient trochu pohne. Jmenuje se CyberKnife, nejblíže ho mají v současnosti v Mnichově a ročně pomůže podle odhadů zhruba 600 pacientům, kteří se budou do Ostravy sjíždět z celé republiky. Léčí malé nádory na problematických místech.

„Budeme léčit některé pacienty s karcinomy prostaty, nádory jater, plic, slinivky a páteře. Záleží na charakteru onemocnění a na velikosti ložiska. Pro ten úzký okruh pacientů, pro které je vhodný, je to úžasný přístroj,“ vysvětluje Feltl. „Pokud se budou striktně dodržovat kritéria, aby se na přístroj dostali skutečně jen lidé, kterým může nejlépe pomoci, měli bychom uspokojit poptávku v celé republice,“ usuzuje.

Na nový přístroj se těší také v pražské Nemocnici Na Homolce. Starší Leksellův gama nůž tu příští týden nahradí nový s názvem Perfexion. Bude ozařovat nádory na mozku, proti předchozímu typu, který dosloužil, se dá použít i na metastázy a na ozařování krku.

České nemocnice tak v současnosti nabízí onkologickým pacientům nejmodernější ozařovací přístroje. „Mezi zeměmi východní Evropy jsme na špičce, je to unikum,“ říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Ostravská fakultní nemocnice se už dopředu domluvila se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na tom, že svým pacientům výkony na CyberKnife zaplatí. „Je to tak mimořádná léčebná metoda, že bylo potřeba úplně nově vypočítat úhradu výkonu. V tuto chvíli je stanovený limit na celkový objem finančních prostředků, z toho vyplyne počet lidí, kteří budou moci být léčeni,“ uvedl Aleš Zbožínek, ředitel moravskoslezské krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Podle Feltla je už dnes jasné, že si přístroj na sebe vydělá. „Investice se vrátí, záleží ještě na ceně výkonu. Zatím se zdá, že se vrátí do pěti let, přičemž životnost přístroje je deset let,“ vypočítává Feltl.

Roboty už nebrat!

Na oba přístroje našlo prostředky ministerstvo zdravotnictví v rámci strategických investic. Ostravská fakulta svůj vysněný CyberKnife získala díky kvalitnímu projektu, na kterém pracovali několik let. V současnosti už mají i tým odborníků proškolených v zahraničí. Další prostředky jdou také do menších přístrojů z evropských fondů, a to hlavně do specializovaných center.

Získat moderní přístroj je pro nemocnici vždy prestižní. Někdy na to ale mohou doplácet veřejné prostředky. Pokud se totiž koupí zbytečný přístroj, nejen, že se doplácí na samotnou investici, ale zvyšují se i náklady zdravotních pojišťoven na péči. „Je sice pěkné stříhat pásku, ale musíme myslet dál,“ říká Šnajdr a má na mysli hlavně regionální politiky.

Nákupy přístrojů záleží u fakultních nemocnic na ministerstvu, u krajských nemocnic na krajích. Pokud si přístroj pořídí, musí si ještě dohodnout úhradu výkonů, které na něm provedou, se zdravotní pojišťovnou. Ta ale obvykle tlaku ustoupí a platí.

Jako příklad zbytečně velkého množství přístrojů se někdy uvádí chirurgické roboty. Díky tomu, že přenáší pohyby chirurga na laparoskopické přístroje jemněji a bez třesu, jsou velmi šetrné a užitečné.

Jenže nad počtem robotických center, kterých je v Česku už sedm, někteří kroutí hlavou. Z ministerstva zdravotnictví, pod které spadají tři robotická centra, zní: Hlavně už nekupujte další. „Denně se setkávám s tím, především na krajích, že chtějí z evropských regionálních programů financovat nákupy magnetických rezonancí nebo robotů, aniž to české zdravotnictví potřebuje, a mrzí mě to. Zodpovědně prohlašuji, že máme v České republice špičkový standard robotů, a nepotřebujeme další,“ uvádí Šnajdr.

***

Přístroje v ČR

Jediný CyberKnife je ve Fakultní nemocnici Ostrava. Stál 200 milionů korun, využije ho odhadem 600 pacientů z celé republiky ročně.

Nový Leksellův gama nůž Perfexion v pražské Nemocnici Na Homolce stál 130 milionů korun. Je jediný v ČR. Starší typ gama nože využívalo 800 pacientů ročně.

Vybavení robotického chirurgického centra s robotem Da Vinci vyjde řádově na 50 až 70 milionů korun. Na jednom robotu se může provést zhruba 300 až 500 operací ročně. V Česku je sedm robotických center.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.