Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přívalové deště mohou hrozit ještě tři dny

Česko

  14:56aktualizováno  16:45
PRAHA - Do středečního dopoledne budou Moravě, Vysočině a jižním a východním Čechám znovu hrozit bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy. Nelze vyloučit, že kvůli přívalovým dešťům se mohou krátkodobě rozvodnit některé toky a mohou být zatopeny objekty. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: ČTK

Od dnešního dopoledne přechází pásmo bouřek s deštěm Jihičeským krajem. Srážky jsou podle hydrologů místně velmi rozdílné. Jedno bouřkové jádro přechází po severní hranici kraje, v okolí Písku spadlo 20 milimetrů vody za hodinu. Další větší srážkové jádro bylo na Šumavě, ve Vimperku například spadlo 30 milimetrů srážek. Hladina Milevského potoka v Milevsku dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, vyžadujícího bdělost.

"Předpokládáme však, že hladiny rychle opadnou," řekl ČTK František Vavruška z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hasiči kolem poledne zachraňovali tři vodáky, kteří uvízli na jezu v Soběslavi. "Na Písecku asi v deseti případech čerpáme vodu ze zatopených sklepů," řekl ČTK operační důstojník krajských hasičů. Je to však následek dešťů, nikoli rozvodněných toků, upozornil.

Na tocích sledovaných dispečinkem Povodí Moravy platí dnes první stupeň povodňové aktivity na Lužnici v Klenovicích, na Blanici v Podedvorském Mlýnu, Bavorově a Heřmani a na Otavě v Písku.

Ještě dnes se budou teploty pohybovat od 23 do 27 stupňů Celsia, odpoledne se v jihozápadní polovině Čech mohou v bouřkách ojediněle vyskytnout intenzivní srážky a silný nárazový vítr. V noci na úterý teploty nepřesáhnou 17 stupňů Celsia,  přes den bude převážně oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, k večeru od jihozápadu další přibývání oblačnosti a srážky budou četnější. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů, na jihovýchodě až 27 stupňů Celsia. Mírný západní vítr bude vát rychlostí 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.V noci z úterý na středu bude přes naše území postupovat výrazná studená fronta. V oblasti fronty se vyskytnou bouřky, místy doprovázené vydatnými srážkami a nárazy větru. Pravděpodobnost výskytu těchto jevů je větší ve východní polovině území. Srážkové úhrny dosáhnou 10 až 30 mm, ojedinělé až kolem 50 mm. Za frontou se během středy ochladí. Teploty přes den až do konce
týdne se budou pohybovat už jen kolem 20 stupňů Celsia.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...