20. prosince 2013 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Privatizace OKD: policie obvinila druhého úředníka Fondu národního majetku

Neobvyklý přesun důlního velkorypadla začal 31. července ráno v hnědouhelném dole Vršany u Mostu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neobvyklý přesun důlního velkorypadla začal 31. července ráno v hnědouhelném dole Vršany u Mostu. | foto: ČTK

PRAHA V kauze privatizace dolů OKD, při níž stát přišel o miliardy, figuruje jméno bývalého místopředsedy Fondu národního majetku Jana Škurka, zjistil server Lidovky.cz. Úředník je tak po dalším exmístopředsedovi fondu Pavlu Kutovi druhým obviněným kvůli obří transakci z roku 2004.

Informaci o stíhání serveru Lidovky.cz potvrdil sám Škurek. Hned ale dodal, že s ním nesouhlasí. Prý totiž jednal pouze na základě pokynů ministerstva financí. "Ani jsem nepřipravoval návrh usnesení transakce. Prodávalo se přímým prodejem bez soutěže a šlo o rozhodnutí vlády, nikoliv Fondu národního majetku," brání se.

Tvrzení policie v obvinění je podle něj navíc nesmyslné. "Byl zpracovaný posudek znaleckého ústavu a Komerční banky plus jakýsi náhled řešící hodnotu akcií, které fond prodával a mimo to byl zpracován náhled na možnou hodnotu finančních investic OKD. Policie říká, že posudky se měly sečíst, což podle mě nelze," míní bývalý úředník.

Stát v roce 2004 prodal skupině Karboninvest šestačtyřicetiprocentní podíl za 4,1 miliardy korun. Kriminalisté ale tvrdí, že prodávat se mělo minimálně za 7,5 miliardy - stát tak tratil 3,4 miliardy korun. Kuta se Škurkem čelí obvinění z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Jakoukoliv vinu již odmítl i Kuta. "Necítím se v té záležitosti žádným způsobem vinen. Víc bych se k tomu teď nevyjadřoval. Potřebuji si řádně prostudovat, co je obsahem obvinění. Je to téměř dvacetistránkový dokument a týká se věci, která se stala před deseti lety," reagoval na dotaz deníku MF DNES.

Bývalý ministr vnitra Stanislav Gross (vpravo) a bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer na jednání Poslanecké sněmovny.

Bývalý ministr vnitra Stanislav Gross (vpravo) a bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer na jednání Poslanecké sněmovny.

Již loni policie obvinila autora znaleckého posudku oceňujícího hodnotu OKD z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Transakci odklepla vláda Stanislava Grosse (ČSSD), ministerstvo financí tehdy vedl nynější šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Ten již kvůli případu podával vysvětlení, jinak prý o něm nemá bližší informace.

ogoOndřej Golis, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!