Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sklizeň technického konopí s brutální tečkou? Přijel policejní gang a zmlátil nás, líčí svědek

Česko

  17:21
PRAHA/BUKOVANY - Brutálně nás napadli policisté, když jsme sbírali technické konopí, stěžuje si majitel stavební firmy Mabeko Jan Bešík. Kvůli nevybíravému zásahu údajně v nemocnici skončil mladík, kterého strážci zákona zkopali, když bránil otce. Podle policie oba kladli odpor. Po příjezdu na stanici je však po dvaceti minutách propustili.

Modřina po zásahu policistů na konopném poli. foto: Facebook Jan BešíkReprofoto

V úterý dopoledne deset sběračů brázdilo pole s technickým konopím u Bukovan na Českolipsku, když je začala nahánět policie. „Po poli přijeli obrovskou rychlostí policisté ve škodovkách. Vylezli z vozu a začali křičet na svačící brigádníky,“ vylíčil serveru Lidovky.cz zásah Bešík, který podle svých slov legální sběr organizoval.

Už podruhé bylo zastaveno stíhání policisty, který srazil motorkáře

A pak podle něj začala řež. „Lidi k sobě tahali děti a začalo mlácení. Policisté stříkali slzný plyn, křičeli - byla to hrůza, někteří se tomu ještě smáli,“ popsal svůj pohled na zásah Bešík. Nejhůře dopadl otec sedmnáctiletého mladíka. Toho prý strážci zákona povalili a začali ho mlátit do nohy. Jeho syn se ho prý zastal a začal na policisty křičet, aby jeho tátu nechali. „Toho kluka policisté také začali tlouct a musel kvůli tomu do nemocnice. Brečel a hrůzou se pomočil,“ kritizuje práci policistů majitel firmy.

Modřina po zásahu policistů na konopném poli.
Modřina po zásahu policistů na konopném poli.

Podle policie ale brigádníci nespolupracovali. „Vzhledem k tomu, že jeden z mužů opakovaně neuposlechl výzvy policistů a při následném pokusu policistů o jeho zajištění kladl aktivní odpor, použili proti němu donucovací prostředky. Výzev policistů neuposlechl ani jeho blízký příbuzný, který tento probíhající zákrok hrubě narušoval,“ řekla policejní mluvčí Libereckého kraje Ivana Baláková. Oba brigádníci pak byli přivezeni do Nového Boru odkud je tamní policisté po identifikaci propustili. „A to zhruba po dvaceti minutách od příjezdu na policejní služebnu,“ popsala Baláková.

Technické konopí

Rostlina má malý obsah THC. V Česku je povolené množství v rostlině jen 0,3 %. Rostlina se pak dá zpracovat na celou řadu produktů. Vlákna se mohou použít v textilním průmyslu. Semena jsou zase využita v potravinářství a kosmetice. Konopí je ale vhodné i na výrobu papíru či stavebního materiálu.

Bešík upozorňuje na to, že policie neměla vůbec důvod na poli zasahovat. Pěstování technického konopí prý bylo řádně nahlášené na celní správě. Navíc se plodina pěstuje na stejném místě již druhým rokem. Kvůli hrůzostrašnému popisu od svědků policie zákrok českolipských policistů prověří. „Průběhem zákroku se ještě budeme zabývat v rámci našich vnitřních kontrolních mechanismů,“ dodala Baláková. Otec i syn, které policie transportovala do Nového Boru, se ale i tak podle dopustili přestupku a budou čelit správnímu řízení.

Brigádníci se bojí

Zásah teď zkomplikoval samotnou sklizeň. „Ještě teď jsme z toho otřesení. Někteří pracovníci se už té sklizně neúčastní, protože mají strach,“ popsal aktuální pocity Bešík. Teď plánuje, že se bude bránit soudní cestou. „Sbírám podklady pro našeho advokáta. Pak chceme dát podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ nastínil nejbližší kroky.

Policisté, kteří se údajně dopustili mlácení brigádníků, nemají podle Bešíka v České Lípě dobrou pověst. „Tahle partička mladých policistů tyranizuje okolí už delší dobu. Nikdo je prostě nezastaví. Jsou úplně bez vlády, mají černé brýle. Před dětmi a jejich rodiči vytáhli bouchačky. To je prostě gang,“ rozčiluje se Bešík. „Nechápu, jak vůbec mohli projít testy,“ dodal.

Autor: