Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zpochybnila vraždu Horákové. Posudek však zní ve prospěch Semelové

Prvomájové setkání zahájila projevem z pódia komunistická poslankyně Marta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvomájové setkání zahájila projevem z pódia komunistická poslankyně Marta... | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Byl by to symbolický akt k výročí sametové revoluce. Poslankyně Marta Semelová (KSČM) však za zpochybňování zločinů totalitního komunistického režimu obviněná zřejmě nebude. Posudek, který si vyžádalo státní zastupitelství, totiž hraje v její prospěch.

„Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání.“ To je jen jeden z výroků, které před devíti měsíci zazněly z úst Semelové v pořadu Hyde Park (více viz box). Nejen kvůli zpochybnění vykonstruovaného procesu s Miladou Horákovou čelí poslankyně trestním oznámením. Mimo jiné kvůli podpoře a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Zda je Semelovou pro tento skutek vůbec možné stíhat, měli však nejprve posoudit znalci. Konkrétně politologové ze Západočeské univerzity v Plzni. Nyní má státní zástupce Jan Petrásek jejich posudek o více než 50 stranách konečně v rukou. A poslankyně Semelová se jeho závěrů podle všeho obávat nemusí.

Není koho podporovat

„Posudek zkoumal, zda nyní existuje uskupení, které by navazovalo na jednoznačně zločinecké komunistické hnutí. To byla hlavní otázka,“ uvedl Petrásek v rozhovoru pro Lidovky.cz. Aby totiž Semelová mohla být obviněna z propagace hnutí potlačujícího práva a svobody, musel by takový subjekt v Česku existovat.

A závěr? „Posudek konstatuje, že zde není hnutí, které by směřovalo k potlačení práv a svobod občana na levé straně politického spektra. Pokud tak někdo mluví, jsou to jen jednotlivci, jejichž vyjádření nejsou součástí programu či stanov hnutí, jehož jsou členy,“ shrnul Petrásek závěry odborníků.

„Z toho celkem vyplývá, jak se má rozhodnout. Připadá mi to ale vhodnější komentovat až ve chvíli, kdy ta věc definitivně skončí. Aspoň v rámci městského státního zastupitelství,“ uvedl pro Lidovky.cz. O případném odložení věci rozhodne brněnská policie. „Posudek zatím analyzujeme, závěr padne do konce měsíce,“ řekl mluvčí Pavel Šváb.

K TÉMATU:

Logiku uvažování připodobnil státní zástupce Jan Petrásek - v nadsázce - k situaci, kdy by někdo veřejně vychvaloval upalování čarodějnic. „To nyní můžete nepochybně beztrestně, protože v současné době není žádné hnutí typu španělské inkvizice, které by to dělalo nebo o tom mluvilo nebo to mělo v plánu,“ vysvětlil Petrásek.

Jedno z trestních oznámení na Semelovou podal Dušan Makovský ze sdružení ProtiAlt. Podle něj se poslankyně dopustila také trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, a to právě výrokem, v němž zpochybnila, že přiznání Horákové k protistátní činnosti bylo vynucené.

Milada Horáková

Milada Horáková

Zmíněný výrok však ke stíhání stačit nebude. „Tato skutková podstata nehrála hlavní roli, protože ta by se týkala jen jednoho výroku. Kdežto předmětem trestního řízení byl celý Hyde Park, kde zaznělo výroků více,“ zdůvodnil státní zástupce.

Marta Semelová byla kvůli prošetřování případu u výslechu. Policistům řekla, že si za svými výroky v pořadu Hyde Park stojí. Na podrobné otázky však odmítla odpovídat. Vůči jejím výrokům se ale ohradili mnozí její spolustraníci. „Toto je zcela osobní postoj paní Semelové a co se mne týče, nesouhlasím s ním,“ uvedl například Jiří Dolejš (KSČM).

Výroky Marty Semelové v Hyde Parku

O STB:
"Spolupracovník STB pro mě není známka, že by to byl někdo neslušný."

O bezpečnostních složkách:
"Každá země má bezpečnostní složky. Pokud byli lidé, kteří chránili ekonomiku této země, tak si myslím, že byli v plném právu."

O vnímání minulosti:
"Každou událost je třeba vnímat tehdejším pohledem, tehdejší situací. Je třeba zohlednit historickou souvislost."

O počtu obětí režimu:
"Když sleduju, kdo všechno byl údajně obětí režimu, tak to je pomalu víc lidí, než má tato země obyvatel. Ta čísla jsou značně nadsazená."

O politických vězních:
"Za politického vězně se považují i lidé, kteří jimi nebyli. Měli za sebou jen obyčejnou kriminální činnost. Někdo mohl být vězněn z politických důvodů, ale není jich tolik, o kolika se mluví."

O Miladě Horákové:
"Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost."

O ruské invazi:
"Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy."

O Vasilu Bilakovi:
"Byl to významný politik Československa. Pro mě to byla pozitivní postava."

O kondolenci k úmrtí Kim Čong-ila:
"Nevidím nic špatného na zaslání kondolence do KLDR. Je to akt slušnosti."

O rozdílu mezi KLDR a Jižní Koreou:
"Já jsem tam nebyla a nemohu to posoudit. Myslím si ale, že v obou státech jsou problémy. Nakonec i v té jižní části jsou velké problémy, také kolem hladu."

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!