Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Přiznávám se, chci rok vězení

Česko

Drobní zloději a viníci dopravních nehod možná dostanou možnost dohodnout se s žalobcem na výši trestu. PRAHA „Toho fiata jste ukradl a už jste byl za to samé třikrát trestaný,“ říká státní zástupce mladíkovi. „Možná, ale na víc než rok do vězení nejdu,“ odpovídá dvaadvacetiletý muž. „Tak jo, dohodneme se na ročním trestu a vy se mi teď přiznejte,“ uzavírá žalobce.

I tak by mohl v budoucnu vypadat rozhovor mezi státním zástupcem a mladíkem, který občas v opilosti ukradne auto. Ministerstvo spravedlnosti totiž prosazuje návrh, který by už od příštího roku umožnil pachatelům méně závažných zločinů, aby se s žalobcem dohodli na výši trestu. Nutnou podmínkou dohody má být ovšem přiznání podezřelého.

Ve zmíněném modelovém případě by na dohodě vydělaly obě strany. Za první dvě krádeže mladík do vězení ještě nešel, i když mu pokaždé hrozili až tři roky za mřížemi. Za další si už ale odseděl rok a nyní by zřejmě dostal trest ještě o něco vyšší.

Státní zástupce má zase obavy, že by s důkazy, které policie shromáždila, nemusel u soudu uspět.

Třetím, komu by takový obchod prospěl, je stát. Soud by totiž nemusel vůbec zasednout, a pokud by mu trest přišel přiměřený, jen by ho písemně - a tedy levně - schválil. „Podle zkušeností z praxe se již dnes u bagatelních trestných činů doznávají pachatelé zhruba v 80 % případů, a bude pro ně tedy nepochybně výhodné svou vinu prohlásit a moci si navrhnout trest, popř. způsob vypořádání náhrady škody. Zároveň s tím se podstatně zjednoduší a zrychlí soudní řízení,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podle jeho názoru by dohodu zřejmě nejčastěji využívali menší zloději nebo viníci dopravních nehod. Ministerstvo v současné době zvažuje, zda má návrh doplnit „bonusem“, který by pachatele k dohodě lákal. Tím má být možnost uložit trest až o třetinu nižší, než je dolní sazba u daného trestného činu. Odborníkům přijde návrh ministerstva většinou rozumný, někteří ale mají pochybnosti. „V principu takovou možnost vítám. Je ale otázka, jestli ji budou čeští státní zástupci dostatečně využívat. Už dnes nemusí úplně všechny případy posílat k soudu, ale často se takového kroku kvůli svým nadřízeným bojí,“ říká advokát Tomáš Bouzek.

Návrh ministerstva spravedlnosti vychází ze zkušeností anglosaských zemí. Dohody o vině a trestu ovšem fungují i třeba v Německu, Polsku nebo na Slovensku. Podle statistik slovenské Generální prokuratury tamní prokurátoři uzavřeli v roce 2006 dohody s 3250 obviněnými. Z tohoto počtu soudy schválili dohodnuté tresty ve zhruba dvou třetinách případů.

Návrh nyní míří do vlády, a pokud ho schválí parlament, mohl by platit od července příštího roku.

***

Dohody o vině a trestu fungují v Německu, Polsku i na Slovensku

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.