Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Soud s Novotným kvůli nadávání do debilů fanouškům Ortelu? Mě posílali do plynu, líčil Banga jako svědek

PRAHA Soud pokračoval v projednávání případu mezi bulvárním exnovinářem Pavlem Novotným a rodiči ze sporného videa na YouTube. Ti jej zažalovali za to, že je na sociálních sítích i v článcích údajně očerňoval za zpívání kontroverzní písně Mešita před jejich synem. Požadují od něj i odškodnění ve výši sto tisíc. Soudkyně v úterý vyslechla dva svědky - hudebníka Radka Bangu a novináře Ivana Brezinu. Oba totiž mají zkušenost s výhrůžkami ze strany fanoušků s rasistickými a xenofobními texty.

Atmosféra v soudní síni v justičním areálu na Náměstí Kinských byla mnohem klidnější než během prvního projednávání u soudu. Muž s iniciálami K.V. a jeho žena M. B. (redakce totožnost obou zná, na jejich přání je ale nezveřejňuje celé - red. pozn.), kteří zažalovali Novotného, se totiž z jednání omluvili. Rozsudek zatím nepadl. Jednání bylo odročeno na 10. května.

K soudu je dohnalo zpívání Mešity

Sporné video z cesty autem, které je předmětem celého soudního sporu, bylo zveřejněno již v roce 2016. Zachycuje rodiče s jejich synem při zpěvu písně Mešita kapely Ortel.

Důvod, proč manželé-žalobci společně zažalovali exnovináře, je podle nich prostý. Novotný prý zasáhl do jejich osobnostních práv, když je opakovaně veřejně nazval „debily” či „kretény” a lidmi s nízkým IQ. Bývalý novinář navíc napsal dopis sociálce, v němž píše o špatné výchově a možnosti odebrání dítěte.

Banga a jeho zkušenosti

V soudní síni během úterního odpoledne, kde byli přítomni i reportéři serveru Lidovky.cz, stanul pouze exnovinář proti právnímu zástupci druhé strany. Do síně ovšem dorazil také jako předvolaný svědět Radek Banga, zpěvák hudební uskupení Gipsy.cz, který kdysi na protest proti účasti Ortelu v hudební anketě Český slavík při slavnostním předávání cen odešel ze sálu. Později se též kriticky vyjadřoval směrem k členům kapely a jejich myšlenkám, kvůli čemuž byl hudebník vystaven vlně urážlivých a nenávistných zpráv, které řešila i policie.

Novotného advokátka po domluvě s ním zažádala o výslech Bangy s tím, že může poskytnout informace o kontextu spojeném s xenofobní skupinou a může doložit, jak nebezpečný vliv může kapela mít. Banga navíc už osm let působí jako dobrovolník v oblasti prevence proti rasismu.

„Začnu tím, že pakliže někdo profil na YouTube nahraje nějaké video, musí počítat s tím, že příspěvek může mít nějakou reakci,“ řekl Banga před soudem, ačkoli předem netušil, co ho u soudu čeká. Výhrady měl zpěvák zejména k textu písně Mešita. Zdůraznil, že dítě kolem osmi let věku si nemůže dělat vlastní názor na písně skupiny, jejíž povahu označil za značně problematickou.

Rodiče podle něj vystavili svou ratolest „extrému“. „Své děti bychom neměli vystavovat takovým věcem, ke kterým je potřeba dospělý nadhled či určitý intelekt,“ sdělil dále. „Je mi až divné, že k takovému řešení nedošlo, ale jak říkám, nejsem odborník na péči o nezletilé,“ odpověděl pak na otázku soudkyně, jestli by doporučoval, aby na rodinu dohlédla „sociálka“. Manželé ale jako rodiče hodnotit nechtěl s ohledem na to, že je osobně nezná.

Pavel Novotný

Jestli stojí častování ve stylu Novotného za sto tisíc, odmítl Banga soudit. „Takové nadávky se běžně na sociálních sítích objevují,“ pokrčil rameny s tím, že nevidí důvod, proč se kvůli tomu vede soudní řízení. 

Vzápětí ale řekl, že je označení „debil“ nesrovnatelné s tím, co musel číst na adresu jeho samotného, případně jeho rodiny, ze strany fanoušků Ortelů.

Jako svědek pak vystoupil i novinář Ivan Brezina, který má též negativní zkušenost s kapelou Ortel. Ten se videem podrobně zabýval ve svých textech. Následně se ale stal terčem nenávistných vzkazů a výhrůžek ze strany muže, který je údajně v příbuzenském vztahu se žalobkyní. „Nejvíce mě zarazilo, že dítě ve videu naznačuje podřezávání krku,“ sdělil novinář u soudu.

Novotný si za svými slovy od začátku soudního případu stojí. Vadí mu, že rodiče společně s jejich nezletilým synem na videu umístěném na videoplatformě YouTube zpívají text písně Mešita z repertoáru skupiny, jejímž lídrem je Tomáš Ortel, též někdejší frontman neonacistické skupiny Conflict 88. Podle něj tím demonstrují nevhodnou výchovu dítěte, které nemá možnost si dát dohromady souvislosti spojené s textem písně Mešita.

V často kritizovaném songu Ortel mimo jiné zpívá: „Cítit se budou v právu, ti v tom černým hávu, útočí jen v davu a svatou válku ctí. Pro Alláhovo slávu, uříznou ti hlavu. Mají jen o to snahu, zastavme šílenství!”

„Oni pověsili na internet své dítko, jak zpívá xenofobní píseň a naznačuje podřezávání krku. Já o nich opakovaně v médiích prohlásil, že jsou to debilové a špatní rodiče, na čemž budu do smrti trvat a na tom nikdo nic nezmění,” hlásil už v minulosti bývalý bulvární novinář a podnikatel Pavel Novotný k soudnímu procesu.

Rozjelo se peklo, řekl žalující

Takovou kritiku ale rodiče nezletilého chlapce považují za nepřiměřenou a narušující „morální integritu”. To, že Novotný, který je veřejně známý, na video veřejně upozornil, jim prý způsobilo „peklo”, které vůbec neočekávali.

Video, které zveřejnili sami rodiče a je dosud stále dostupné veřejnosti, bylo prý určené především jejich známým a kamarádům. K dnešnímu dni jej ovšem vidělo už přes 97 tisíc lidí. Rodina krátký videopříspěvek nesmazala, ačkoli to mohla, a stále může, udělat.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....