Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příznivci Daniela Landy chtěli stavět mezi orchidejemi a čolky

Česko

  8:27
BRNO - Příznivci Daniela Landy šokovali ekology. Propagovali stavbu za stovky milionů korun v srdci Moravského krasu. V místě, které nepřipadá v úvahu.

Daniel Landa foto: Lidové noviny

Legie Zlatého Draka budou přitažlivější formou Sokola, popisoval zpěvák a podnikatel Daniel Landa své nové angažmá. Legie ještě nevyjely a už si zadělal na problém.

Centrum, kde se příznivci Landova nového projektu měli scházet, totiž navrhli jeho spolupracovníci na místo, které pobouřilo ekology. Areál za stovky milionů korun měl vyrůst ve starém lomu poblíž Křtin v Moravském krasu. Na místě, kde rostou vzácné orchideje a žije ohrožený čolek. "Tam je stavba prakticky vyloučená, je to přírodně nesmírně cenná lokalita," řekl LN vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

Zdeněk Plachý, režisér hry Tajemství Zlatého Draka, od níž se má celá "dračí" aktivita odvíjet, už do lomu pozval i televizní dokumentaristy. Není divu: část nákladů chtějí pokrýt sbírkou. "Míst je vybraných několik, ujasňujeme projekt," řekl Plachý poté, co mu LN popsaly význam lokality. "To místo se nám líbilo," připustil. Lom nabízí nejen výhled, ale leží i poblíž známého Santiniho chrámu.

Zlatý Drak

Sokol a la Landa
Zpěvák Daniel Landa zatím svůj projekt Legie Zlatého Draka či Dračí jezdci příliš nepřiblížil. Má vycházet z jeho hry Tajemství Zlatého Draka a být "přitažlivější formou Sokola". Na stránkách projektu, laděných mírně ve stylu fantasy, nabádá mecenáše k placení staveb jako je Ležení Dračích jezdců (sportovní camp) či ještě větší Chrám Dračích jezdců.Překvapeni jsou i ve Školním lesním podniku Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Masarykův les, kterému pozemek patří. "O prodeji nejednáme, známe význam lokality," poznamenal udivený zástupce ředitele Pavel Mauer.

Hra Tajemství Zlatého Draka vyvolává od začátku protesty. Literát Petr Váša vytvořil petici Nevítám. cz a upozornil, že Landa parazituje na symbolech, institucích i nežijících autorech. Připomněl také jeho působení ve skupině Orlík a nacionalistické názory.

Kritikům vadilo, že dílo uvedlo Národní divadlo Brno. Landa, který s médii komunikuje jen zřídka, ale ústy spolupracovníků zdůrazňuje, že jde o nejúspěšnější představení divadla. Na přespříští sezonu chystají pokračování. Má být spojené se sbírkou na "dračí" chrám.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat