Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro Aleše Lopraise Rallye Dakar skončila

Česko

Před startem vyzvedával jihoamerické prostředí, ale osud si s ním nelítostně pohrál. Pro pilota kamionu Tatra Aleše Lopraise účast ve 32. ročníku legendární soutěže skončila v nedělní druhé etapě, kdy musel kvůli technickým problémům odstoupit.

BUENOS AIRES / PRAHA Mezi kamiony začal jako jeden z favoritů a po sobotě mu patřilo druhé místo pár vteřin za kamazem pětinásobného vítěze Čagina z Ruska. Vidina úspěchu však už je pryč. Ve druhé etapě nejprve přišel o šanci na přední pozice, když podle internetových stránek soutěže na 132. kilometru zapadl na několik hodin. A na 140. kilometru dokonce havaroval, což znamenalo definitivní konec.

„Asi v devadesátikilometrové rychlosti jsme měli defekt pneumatiky a museli nedobrovolně opustit trať. Následně jsme vletěli do takových skalnatých útesů, které nám pošramotily podvozek. Vůz jsme nakonec nad ránem dotáhli do cíle, závada se ale ukázala taková, že už to dál prostě nešlo,“ uvedl pro Tn.cz devětadvacetiletý synovec Karla Lopraise, který slavnou rallye ovládl mezi kamiony šestkrát.

Vozidlo Aleše Lopraise je již druhým českým kamionem, který se ocitl mimo hru. V sobotu kvůli nehodě odstoupil Tomáš Tomeček, další z favoritů.

„Nemluvili jsme spolu, nebyla možnost. Ta rallye utíká strašně rychle, jakmile začne, nevnímáte den ani noc. Je to honba s časem, třeba na pondělí jsme celou noc nespali. Je to opravdu ta nejtěžší rallye,“ dodal Loprais.

Soutěžní premiéru na Dakaru si odbyl v roce 2006, kdy působil ve strýcově posádce jako navigátor, o rok později už coby řidič dovedl tatru ke třetímu místu. Loni, při premiérovém jihoamerickém Dakaru, cíl nespatřil, zradila jej spojka.

„Teď jsme jeli vyloženě o zlato, ale bohužel to nevyšlo. Věřím ale, že to vyjde v budoucnu, Dakar se v dnešní době tak jezdí. Stalo se a jdeme dál. Technika se spraví a zase půjdeme do dalších závodů,“ pravil Loprais a naznačil, že jel se svojí posádkou na hranici maximálního rizika.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...