Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Pro imigranty nevaříme,’ napsala pizzerie na Facebook. Majiteli hrozí pokuta

Česko

  15:43
PRAHA - Místo nabídky italského jídla se na facebookové stránce jihomoravské restaurace GrandItalia objevil nenávistný vzkaz pro uprchlíky. „V naší restauraci pro imigranty nevaříme,“ stojí v příspěvku majitele Tomáše Ševčíka. Kvůli tomu mu teď lidé vyhrožují. Do podniku navíc míří už i Česká obchodní inspekce.

‚Pro imigranty nevaříme,’ napsala restaurace na Facebook. Lidé teď majiteli hrozí foto: FB/GrandItalia

Majitel restaurace GrandItalia v Hrušovanech nad Jevišovkou uveřejnil na sociální síti jasný vzkaz uprchlíkům. Nápis „V naší restauraci pro imigranty nevaříme“ na facebookové stránce podniku však vyvolal ostrou reakci lidí. Restauratéra Ševčíka během dvou dnů kontaktovaly na dvě stovky lidí, z nich většina je vůči němu kritická.

Pokuta až tři miliony

O podnik se navíc začala zajímat už i Česká obchodní inspekce. „Samozřejmě je to diskriminační jednání. Za to mu hrozí pokuta až do výše tří milionů. V nejbližších hodinách hodinách inspekce místo zkontroluje,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ševčík se pro vyjádření svého postoje k uprchlíkům rozhodl na základě „svých zkušeností z Itálie“, kam údajně pravidelně jezdí. „Nepovažuji se za xenofoba ani rasistu, ale nechci přihlížet tomu, jak budou nelegální migranti ničit naše města a znásilňovat naše ženy, když to řeknu blbě,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz majitel italské restaurace, proč zveřejnil nenávistný příspěvek na Facebooku.

„Byl jsem označen za nácka, protože jsem vyslovil svůj názor na problém s uprchlíky a došlo 200 záporných recenzí, urážek, hrozeb. Když jsem prohlížel profil každého zúčastněného, nestíhal jsem koukat. Buď makají pro neziskovku nebo jsou cizinci a vůbec nechápou, o co jde a jen dělají humbuk, aby jsme se jich lekli,“ napsal na sociální síti v reakci na některé vzkazy pod obrázkem.

Čechům a cizincům ano, imigrantům ne

V restauraci prý nemají problém vařit pro „cizince, legální migranty, Čechy, atd.“ Vadí mu prý pouze ilegální uprchlíci. Ti si totiž podle něj „dělají nároky úplně na vše“.

Vinu prý nese politika Evropské unie a České republiky. „Bohužel naši politici našli nový pramen příjmů a my všichni to máme odnést. Nesouhlasíme s politikou EU a ČR, nemáme peníze pro své občany, ve zdravotnictví, pořád slyšíme, jak nejsou, ale pro Imigranty máme? Nesouhlasím a budu bojovat za lepší životní úroveň pro svého syna,“ dodal na závěr.

Jestli se vlna kritiky, která se na něj snesla kvůli příspěvku na internetu, přenese i do výsledků jeho restaurace, Ševčík netuší. „Uprchlické téma dělá republiku napůl, ale netroufám si odhadovat, jestli to bude mít nějaký negativní vliv na restauraci,“ odpověděl na dotaz, zda se neobává odlivu zákazníků. Kvůli majitelově výstupu však už zrušila své plánované sobotní vystoupení v podniku mladá písníčkářka Tereza Holubová.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!