Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro některé ceny chybí lidé

Česko

Brněnská vyznamenání - Část oborů zůstává stranou zájmu

BRNO Jak je snadné stát se nositelem Ceny města Brna? Někomu stačí jediný navrhující dopis, jinému ani listiny s desítkami podpůrných podpisů nepomohou. Největší šanci mají nominovaní v tradičně „nedostatkových“ oborech technický pokrok a hospodářský rozvoj.

Včera si „svoji“ cenu odneslo dalších jedenáct osobností. O seznamu rozhodují politici, základ jim však připraví úředníci a komise, v níž jsou mimo jiné zástupci všech brněnských univerzit. Politici do nich zasahují výjimečně - takovou výjimkou byl například návrh na udělení ceny Arnoštu Goldflamovi. Tu v roce 2003 zastupitelé nejdříve odkývli a po pár hodinách stáhli s odkazem na záznam v seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti. Absurdní je, že předtím už nejméně dvěma pozitivně lustrovaným lidem cenu udělili.

Seznam nominací za rok 2007 říká, že kandidátů není dostatek. Například v kategorii technického pokroku přišlo pouze jediné jméno, a to Radovana Poděla. Tomu komise cenu neudělila. Beze jména oceněných zůstaly i kolonky pro urbanismus a již téměř tradičně pro hospodářský rozvoj.

Nepomůže ani počet nominací. Například jméno publicisty Zdeňka Chmela stálo na celkem devatenácti z 89 zaslaných nominací, ale ani on cenu nedostal. „Nominace slouží jako inspirace, posuzuje se kvalita a zásluhy, nerozhoduje kvantita,“ sdělil před udílením cen mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Ceny pro instituce jsou výjimečné. Za celou historii cen je jich jen devět. „Preferujeme ocenění konkrétních osob,“ říká primátor Roman Onderka. Spíše výjimečně bývá cena udělována posmrtně. Letos se tak ale stalo v případě galeristky Aleny Gálové, která zemřela v roce 1993 ve svých sedmatřiceti letech. Galerie mladých pod jejím vedením nikdy nesklouzla do provincialismu ani se nepodřídila normalizačnímu diktátu. „Byla výjimečná jako člověk i jako odborník. Nominovali jsme ji už předloni, ale teprve tentokrát to vyšlo,“ sdělila Jitka Vitásková z Domu umění.

Od roku 1993, kdy město Brno obnovilo tradici udělování svých cen, této možnosti využilo celkem ve 130 případech. Většina cen patří mužům. Oceněno je pouze čtrnáct žen a devět kolektivů. Letos k tomuto počtu přibude sedm mužů a čtyři ženy. Součástí ceny je symbolický dar dvacet tisíc korun.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat