Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Heger má k sesazení ředitele VZP Horáka pohodlnou většinu

Česko

  11:55
PRAHA - K sesazení ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka a šéfa její správní rady Marka Šnajdra (ODS) má ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v třicetičlenné radě pohodlnou většinu 19 hlasů. Pokud se koalice dokáže dohodnout na jménech nových lidí, nebudou potřeba ani hlasy sociálních demokratů a komunistů. Údajně se ale o podpoře ČSSD také jedná.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z Česka, a to s okamžitou platností. foto: ČTK

Správní rada se v pondělí sejde poprvé v novém složení. Po výměně deseti členů za stát se poměr sil změnil v Hegerův prospěch. Z řady kandidátů by pro něj prý byl nejpřijatelnější jeho vrchní ředitel pro ekonomiku Zdeněk Kabátek na funkci ředitele VZP a jeho náměstek Petr Nosek na post šéfa správní rady. Radu může vést jen někdo z jejích členů, což Nosek je.

Navržená jména jsou nepřijatelná
"Odmítáme někomu dělat užitečné idioty. Odmítáme, abychom s někým spolupracovali na tom, že si budou chtít vyměnit jenom lidi u korýtek," řekla stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková.

"Do koaličních handlů a stínoher se nehodláme zapojovat. Navržená jména pana Kabátka i pana Noska jsou pro nás nepřijatelná," řekl člen správní rady za ČSSD Michal Sojka s tím, že podle jeho informací ani žádná dohoda na těchto jménech není.

ČTĚTE TAKÉ

Nosek není pro Sojku přijatelný, protože je to podle něj jen "subalterní" člověk na ministerstvu, který nemá žádnou zkušenost s řízením velké organizace, ať už pobočky pojišťovny nebo nemocnice. Nosek sice má zkušenosti s řízením středočeské krajské pobočky VZP a měl i řadu dalších vedoucích funkcí, podle Sojky ale ani on není vhodným kandidátem.

Propad v hospodaření je v řádech miliard korun
"Svým způsobem mi to bude jedno, jestli tam bude ten nebo ten, já v tom nevidím rozdíl," shrnul. Sojka požaduje, aby se začalo řešit hospodaření VZP, která nyní je podle něj ministerskými vyhláškami nucena platit za zdravotní péči víc, než kolik se vybere na zdravotním pojištění. Důsledkem je mnohamiliardový propad v hospodaření.

"Půjde-li Zdeněk Kabátek skutečně do VZP, tak tam půjde, stejně jako Petr Nosek, jako člověk Leoše Hegera. Za dva a půl roku jsem se dostatečně přesvědčil, že oba jsou skvělí profesionálové a maximálně loajální," řekl serveru iDnes.cz ministr. Kabátka za ředitele VZP prý chce ODS, která naopak nechce odvolání Šnajdra z postu šéfa rady. Výsledná nominace tak bude záviset hlavně na dohodě obou stran.

Sporný projekt IZIP
Člen správní rady za ODS a šéf sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný soudí, že samotná výměna obou šéfů situaci VZP nezlepší. Hlavní problém je podle něj ten, že Heger dosud neprovedl reformu financování. Bez reformy prý nezlepší situaci VZP ani "pánbůh".

Ministr dlouhodobě vytýkal vedení VZP sporný projekt internetových zdravotních knížek. Dosáhl toho, že VZP smlouvy se společností IZIP vypověděla. Heger kritizuje VZP také za to, že ještě v listopadu neměly od pojišťovny nemocnice doplatky za loňský rok. O možných nástupcích Horáka a Šnajdra je mnoho dalších spekulací. Místo Šnajdra by prý mohl přijít i člen správní rady za TOP 09 poslanec Jiří Skalický, mluví se ale například i o Hegerově prvním náměstku a místopředsedovi TOP 09 Marku Ženíškovi či náměstku pro zdravotní péči Ferdinandu Polákovi (ODS).

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!