Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pro přednostní očkování diplomatů zelená nesvítí. Ministerstvo výhodu pro ambasadory zvažovalo, z plánu sešlo

Očkování proti covidu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti covidu | foto: Reuters

PRAHA Diplomatický pas jako vstupenka do světa dříve očkovaných? V řadě zemí Evropy, Česko nevyjímaje, nikoliv. Ambasadoři i jejich rodinní příslušníci si musí zkrátka počkat, až na ně přijde řada. Hlavní roli hraje většinou věk. A pokročilost té či oné země ve vakcinaci populace.

Ačkoli české ministerstvo zahraničí ještě v lednu zvažovalo dle informací LN přednost pro diplomaty vyjíždějící na zahraniční mise, z plánu nakonec sešlo. „Zaměstnanci ministerstva zahraničních věcí budou očkováni v souladu s vakcinačním plánem. Ten je v gesci ministerstva zdravotnictví a v současné době nepředpokládá přednostní očkování pracovníků MZV. Výjimkou jsou pouze zaměstnanci, kteří jsou vysláni do zahraničí a kterým již bylo očkování nabídnuto ze strany přijímacího státu,“ uvedl pro LN Jakub Augusta z odboru komunikace Černínského paláce.

Českým diplomatům v zahraničí MZV doporučuje pouze vakcíny registrované Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). „Nebude se však zaměstnanci bránit osobnímu rozhodnutí, zvolí-li si vakcínu takto neregistrovanou,“ dodal Augusta.

Zdravotnice připravuje injekci s vakcínou Moderna
Vakcína od firmy AstraZeneca

Mezi takovéto očkovací látky patří ruská vakcína Sputnik V či čínská látka Sinopharm. Obě nabízí zájemcům o očkování, tedy i diplomatům, například Maďarsko. Jde o zatím jedinou zemi EU, která dala těmto vakcínám zelenou. Evropští diplomaté ale po ní jako po první volbě rozhodně houfně nesahají. „Není na výběr konkrétní vakcína. Pokud ale někdo určitou vakcínu nechce, může ji odmítnout a zařadit se do koloběhu znovu,“ vysvětlil LN český velvyslanec v Maďarsku Tibor Bial s tím, že očkování je v zemi pro diplomaty zdarma a vše probíhá dle maďarského očkovacího plánu a harmonogramu, kde je preferencí věk a případné zdravotní riziko. „Diplomaté obvykle preferují vakcínu, která je v jejich domovské zemi uznána,“ dodal s tím, že portugalský velvyslanec, jehož země v současné době sedmadvacítce předsedá, ústně avizoval tento požadavek unijních kolegů u maďarského ministerstva zahraničních věcí a obchodu.

Podobná situace panuje v Srbku, které rovněž zahrnulo do svého očkovacího portfolia ruskou a čínskou látku. „Diplomaté si mohli vybrat ze čtyř vakcín: ruskou, čínskou, Pfizera a AstraZeneku. Největší zájem byl o Pfizera, ten upřednostnili i čeští diplomaté,“ řekl LN velvyslanec v Srbsku Tomáš Kuchta. Celý proces očkování byl podle něho velmi dobře zorganizován, chodilo se po skupinkách v určený čas podle toho, jaká vakcína se ten den očkovala.

Ruská nabízí Sputnik

Ruské ministerstvo zahraničí nabídlo zahraničním velvyslanectvím v Moskvě očkování jejich zaměstnanců ruskou vakcínou. Diplomaté z postsovětských zemí, Asie, Afriky a Latinské Ameriky nabídku přijali, řada zemí Evropy ale čeká na glejt od EMA. Výjimku tvoří například velvyslanectví Bulharska, Švýcarska, Řecka, Slovenska či Španělka, propagátorem Sputniku se stal i italský velvyslanec. Naopak důrazné odmítnutí přišlo od velvyslance USA.

To český ambasador v Německu Tomáš Kafka dilema se Sputnikem V řešit nemusí. Berlín očkuje jen v EU povolenými vakcínami a na prvním místě stojí věk. „Klíčoví pracovníci diplomatických zastoupení by měli přijít na řadu ve třetí vlně. Pojede se podle německých regulí,“ uvedl pro LN.

Očkování už podstoupil velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. „Jsem očkován a ostatní diplomaté také. Bylo to zdarma,“ řekl LN Stropnický.

Očkovací premiant Izrael ani u svých diplomatů nespoléhá na náhodu. Na pár dní si je stáhl a naočkoval je raději americko-německou vakcínou Pfizer/BioNTech sám na svém území. V Česku i jinde by přišli na řadu až poté, co bude populace Svaté země dávno proočkovaná.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...