Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek není kandidát ODS, příště by to měl zkusit Fiala, míní bývalý šéf Senátu

Česko

  5:00
PRAHA - Přemysl Sobotka je zatím jediný člověk spjatý z ODS, jenž se pustil do přímé prezidentské volby. Na nejvyšší ústavní funkci kandidoval v roce 2013 jako místopředseda Senátu. Horní komoru parlamentu předtím několik let vedl. V úterý ho napodobil bývalý premiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, který má dostatečnou podporu od senátorů pro vstup do prezidentské volby. Podle Sobotky není Topolánkova kandidatura dobrý nápad, lidé si prý pamatují kontroverzní okamžiky jeho vlády a ODS by od něj měla dát ruce pryč.

Mirek Topolánek byl v letech 2006 až 2009 českým premiérem. foto: MAFRA

Přemysl Sobotka strávil v horní komoře parlamentu nejúspěšnější část své kariéry, v Senátu zasedal 20 let. V letech 2004 až 2010 ho řídil, poté byl až do roku 2016 jeho místopředsedou. Od loňského podzimu v Senátu nepůsobí, svůj mandát neobhajoval a od té doby je náměstkem libereckého hejtmana.

Mirek Topolánek byl osm let Sobotkův stranický šéf, osm let se také potkávali v Senátu. Topolánek totiž nastartoval svou politickou kariéru právě v horní komoře parlamentu, funkci senátora zastával do roku 2004.  

„Znám ho jako prímového kluka, který přišel z Ostravy a byl úplně normální, než se potom dostal do společnosti, která ho výrazně změnila,“ říká Přemysl Sobotka v rozhovoru pro Lidovky.cz k Topolánkově kandidatuře.    

Lidovky.cz: Je Mirek Topolánek, váš bývalý stranický šéf, kandidát, na kterého jste čekal?

Můj kandidát to není. A samotného mě velmi překvapilo, že do toho jde, protože všichni známe jeho historii. Ať už pozitivní, nebo negativní. 

Lidovky.cz: V čem vás jeho kandidatura překvapila?
Znám Mirka Topolánka z té pozitivní stránky za začátku jeho politické kariéry a znám také konec jeho kariéry. Myslím si, že ve voličích zůstal ten konec kariéry, nikoliv to pozitivní.

Lidovky.cz: Takže kdybyste byl dodnes senátorem, vy byste nepodepsal arch s jeho nominací?
Já ne. On není členem ODS, opustil nás a já lidi, kteří nás opustili, nemám zrovna v oblibě.

Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka.

Lidovky.cz: Ať už si o něm myslíme cokoliv, Topolánek, jakožto druhý předseda ODS a bývalý premiér, je bezpochyby výrazný kandidát. Jaká je podle vás jeho největší přednost?
To nechte na něm. Znám ho jako prímového kluka, který přišel z Ostravy a byl úplně normální, než se potom dostal do společnosti, která ho výrazně změnila.

Lidovky.cz: Máte teď na mysli skandály spjaté s jeho emisarem Markem Dalíkem, vzestup regionálních kmotrů ODS za jeho vlády či jeho rekreaci s lobbisty a byznysmeny v Toskánsku?
Myslím, že už jsem vám na to odpověděl.

Lidovky.cz: Opravdu podle vás ve vzpomínkách lidí na éru Mirka Topolánka zbylo jen tohle?
Lidská paměť je relativně krátká. To, co bylo před pěti, sedmi lety si lidé pamatují a ještě to dostanou mediálně prodané. Na to pozitivní, co udělal v předchozích letech, se zapomene. To je můj pohled na věc.

‚Miloš Zeman vyhraje v prvním kole‘

Lidovky.cz: Topolánek je vedle stávajícího prezidenta Miloše Zemana jediným kandidátem, který má reálnou zkušenost ze skutečně vrcholné politiky. Myslíte, že má šanci prezidenta porazit?
Já bych nepředjímal. Možná, že se sjednotí národní fronta proti Miloši Zemanovi a že to pro Mirka Topolánka dopadne dobře. 

Lidovky.cz: Vy jste si přímou prezidentskou volbu zažil na vlastní kůži, absolvoval jste ji v roce 2013. Co byste Mirku Topolánkovi na základě vaší zkušenosti doporučil?
Snad jediné, historie se nezapomíná.

Lidovky.cz: Jak by se podle vás ODS měla k Topolánkově kandidatuře postavit? 
Mohu mluvit sám ze sebe. Můj názor je jednoznačný, Mirek Topolánek není členem ODS a není to pro mě kandidát ODS. Sám navíc deklaruje, že nechce být kandidátem ODS. Já mu přeju, ať to dopadne co nejlépe, ale neměl by to být problém ODS (rozhovor se uskutečnil předtím, než vedení ODS oficiálně vyjádřilo Topolánkovi jakožto nestranickému kandidátovi mírnou podporu, pozn. aut.) .

Mirek Topolánek je zatím poslední, kde shromáždil dostatečnou podporu pro...
V Liberci odvolil senátor Přemysl Sobotka.

Lidovky.cz: ODS nepostaví svého vlastního kandidáta. Proč?
Myslím si, že to je vyhodnocení politické současnosti. Populistická hnutí mají dostatek síly na to, aby si prosadila svého kandidáta. Ale v příštích volbách vidím celkem jasného kandidáta a to je šéf naší politické strany. To je můj názor, ale s nikým jsem to nekonzultoval.

Lidovky.cz: Co podle váš pana předsedu Petra Fialu kvalifikuje, aby do toho v příští volbě šel?
Když sledujete vystupování předsedy Fialy, tak z něj čiší konzervativní, uklidňující politik, který mezi lidmi nevyvolává disharmonii. Tím by mohl být vhodný na prezidentský úřad. Protože tento úřad je o sjednocování a ne o rozvracení společnosti.

Lidovky.cz: Předpokládám, že teď narážíte na prezidenta Miloše Zemana, který veřejnost polarizuje. Očekáváte, že se mu podaří funkci obhájit?
Můj odhad je, že vyhraje v prvním kole. Znám ho a vidím, jak posledních pět let jezdil po republice. Abyste dnes dostal na náměstí pět lidí při předvolební kampani, je umění. Ale na Miloše Zemana přijde přes tisíc lidí.

Autor: