Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro StB byli mrtví z Babic výhrou

Česko

  7:35
PRAHA - Už měsíce před střelbou v Babicích věděla StB, kdo zastrašuje místní komunisty. Přesto nic nepodnikla. Sovětští poradci jí totiž radili vyrobit exemplární případ.

Babická tragédie. V červenci 1951 ve škole v Babicích na Třebíčsku došlo k vraždě tří komunistických funkcionářů. Útok odstartoval soudní proces, v němž jedenáct lidí dostalo trest smrti, desítky dalších pak doživotí a také vysoké tresty. foto: koláž ŠimonReprofoto

Role komunistické Státní bezpečnosti v babickém případu není stále jasná. Názory odborníků oscilují mezi dvěma póly. Podle prvního názoru tři komunistické funkcionáře zastřelila skupinka odbojářů a StB o ničem nevěděla. Jiní badatelé tvrdí, že vraždila StB, aby režim mohl tragédii propagandisticky využít.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) sehnal v minulých letech řadu nových svědků a dokumentů. Žádný důkaz toho, že Ladislav Malý, hlava odbojářské skupinky, byl agentem nebo důstojníkem StB, přesto nenalezla. „Malý z mého pohledu spolupracovníkem StB nebyl. Spolupracovat mohl ovšem nevědomky,“ tvrdí Adolf Rázek z ÚDV.

Protikomunistický odboj řídil v okolí Babic důstojník StB
StB už rok před střelbou dokonale infiltrovala mezi odbojáře v okolí Babic a dopředu věděla, že Malý a jeho lidé opakovaně vyhrožovali komunistickým funkcionářům se zbraní v ruce. K takovým přepadům došlo například v dubnu 1951 v Bohdálce nebo v červnu v Cidlině. „Minimálně od konce dubna 1951 o Malém věděli, ale nepodnikli nic,“ vysvětluje Rázek. Malý totiž svými neomalenými způsoby diskreditoval řadu lidí a StB doufala, že dokáže s jeho pomocí vyrobit na Třebíčsku exemplární případ, který by šlo propagandisticky využít i na celostátní úrovni. A to se po Babicích dokonale povedlo.
 Babická tragédie se stala pro režim propagandistickým evergreenem. Hned poté co výstřely utichly, komunisté vyvolali hysterickou kampaň, která měla ideologicky odůvodnit výpad proti katolické církvi a podpořit brutální kolektivizaci venkova. Režimní modlou ovšem Babice nepřestaly být ani daleko později. Ještě v 70. letech vyrostl v Babicích pomník a kolem zdejších událostí se točí hned dva díly normalizačního seriálu 30 případů majora Zemana.

To, že režim neměl zájem první útoky proti komunistům na Třebíčsku hned vyšetřit, ostatně potvrdili i někteří z bývalých estébáků. „(Zdržení) bylo zaviněno sovětskými poradci, kteří uplatňovali metody ze SSSR. Nešlo zde o kriminalistickou práci, ale spíš o vybudování sítě, která měla vytvářet podmínky pro následnou realizaci,“ vysvětlil v roce 2002 bývalý důstojník SNB Zdeněk Vilímek.


Další podrobnosti o střelbě
v Babicích a roli StB
si přečtěte v dnešním vydání deníkuPůst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat