3. března 2010 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pro vakcínu proti chřipce si může přijít kdokoli, zájem ale není

Očkování proti prasečí chřipce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce | foto: ČTK

PRAHA Vláda minulé pondělí uvolnila vakcíny proti prasečí chřipce pro všechny obyvatele, zájem o ně přesto klesá. Ukazují to nejnovější čísla z ministerstva zdravotnictví. Za poslední sledovaný týden lékaři ve vakcinačních centrech očkovali zájemce celkem 223 dávkami vakcín. O týden předtím to bylo 449 dávek.

"Zatím jsme nezaznamenali žádný výrazný nárůst zájmu poté, co se použití vakcíny uvolnilo. Je to krátkou dobu. Předpokládám ale, že pokud se nezmění četnost výsktu chřipky, zůstane takto nízký zájem až do pozdimu," řekla serveru Lidovky.cz Hana Roháčová, primářka infekčního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce. Tamní vakcinační centrum očkovalo dříve každý den, v poslední době ale přichází tak málo lidí, že se očkuje jen jednou za týden vždy ve středu.

Pokud by zůstal zájem lidí o vakcíny proti pandemické chřipce

Celkový počet využitých vakcín proti prasečí chřipce

25. 2. 2010 - 64 738 dávek

18. 2. 2010 - 64 515 dávek

11. 2. 2010 - 64 066 dávek

4. 2. 2010 -  63 559 dávek

stejný jako v posledním týdnu, do konce září by se spotřebovalo dalších 6250 dávek. Celkem by se tak využilo 71 tisíc dávek. Stát jich koupí desetkrát tolik, 700 tisíc. Původně jich bylo objednáno milion, ministerstvo zdravotnictví ale s dodavatelem domluvilo snížení objednávky bez finančních sankcí. Jedná se o tom, jestli bude možné tyto vakcíny nějak využít příští rok, kdy bude virus prasečí chřipky kolovat jako jeden z kmenů v rámci běžné sezónní chřipky.

Osm nákaz prasečí chřipkou za týden

Za poslední týden potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku v ČR osm nových nákaz prasečí chřipkou. V předešlém týdnu zemřel kvůli nákaze jeden člověk.
Celkem ČR eviduje 2453 laboratorně potvrzených případů infekce prasečí chřipky.

"V uplynulém týdnu nebyl hlášen žádný případ úmrtí u osoby s prokázanou infekcí virem Pandemic (H1N1) 2009," oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Celkem tak je v Česku zatím 101 úmrtí, která prokazatelně souvisela s virem prasečí chřipky.

Pro vakcínu proti prasečí chřipce mohou ve vakcinačních centrech požádat všichni dospělí, děti mohou být očkovány od tří let. Dospělí nepotřebují od svého lékaře žádné doporučení, děti by je ale měly mít od svého praktického pediatra. Těhotné ženy potřebují doporučení gynekologa, mohou se nechat očkovat od čtvrtého měsíce těhotenství.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!